Saç Ekimi

Afro Saç Ekimi

Her ne kadar pek çok kişi beyaz ırktan kişilerin saç dökülmesinden daha sık şikayetçi olduğunu düşünse de tüm ırklara mensup kişilerin saç dökülmesi yaşaması mümkündür. Bu nedenle Afrika ya da Karayip kökenli olan ve saç dökülmesi ya da seyrelmesi sorunu yaşayan pek çok kişi saçlarının eski halini geri kazanması için kalıcı ve etkili bir yöntem olan Afro saç ekimine başvururlar. 

 

Afro Saç Ekimi Nedir?

Afro saç normal saç tiplerinden farklı yapıdadır. Eşsiz bir köke ve doğal kıvırcık saç özelliğine sahip olduğundan Afro saç ekimi standart saç ekim prosedürlerine göre daha zor ve karmaşık bir süreç olarak kabul edilir. Afro saç çizgisi kısa ya da orta - yüksek çizgide olabilse de diğer saç tiplerine sahip olan bireylerin saç çizgisi daha yüksek olur. Bu nedenle Afro saç ekimi sırasında bu tür planlamalar titizlikle yapılmalıdır.

 

Afro Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Erkeklerde saç dökülmesi çoğu zaman erkek tipi kellik olarak da bilinen androjenik saç dökülmesinin bir sonucu olarak başın tepe bölgesinde ortaya çıkar. Diğer yandan Afro erkeklerde geniş bir örüntü saç dökülmesinin temel nedeni haline gelebilir.  Afro kadınlar sık örgüler ve kimyasal saç düzleştiricilerden kaynaklanan Traksiyon Alopesi saç dökülmesiyle sıklıkla karşılaşırlar. Bu tür durumlarda Afro saç ekimi ile başarılı sonuçlar alınabilir. 

 

Afro Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Afro saç ekimi farklı yapısal özelliklere sahip olduğundan ekim işlemi mutlaka bu alanda yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip kişilerce yapılmalıdır. Afro saç kökleri, köklerindeki kıvrılmalar dolayısıyla diğer saç tiplerine göre kafa derisinde daha çok yer alır. Bu durumda her bir grefti bölgeden doğru bir şekilde çıkarılması için daha büyük FUE kesilerine gerek duyulabilir. Afro saç ekiminden istenilen sonuçların elde edilebilmesi için saç köklerinin yapısı değerlendirilir.

Afro saç ekimi FUE ya da FUT yöntemiyle uygulanabilir. FUE yönteminde donör bölgeden alınan greftler hedef bölgede açılmış kanallara yerleştirilir. Greftlerde saç köklerine ek olarak çevredeki yağ doku da bulunur. Greft denilen foliküler üniteler en doğal görünümün minimal riskle elde edilmesi için titizlikle aktarılır. 

Afro saç ekiminde uygulanabilecek diğer yöntem FUT yöntemidir. Yara izi ve iyileşme süresinin daha yavaş olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir yöntem değildir.

 

Afro Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Afro saç ekimi sonrası baş kesinlikle eğilmemeli, oturma ve uyuma sırasında mutlaka dik tutulmalıdır. Saçların daha sağlıklı ve hızlı uzaması için dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır. Beslenme programına mutlaka vitamin ve mineral yönünden zengin gıdalar dahil edilmelidir. İyileşme sürecinde doktorun talimatları eksiksiz yerine getirilmelidir. 

İyileşme sürecini olumsuz etkilememesi için Afro saç ekiminden sonra 7 gün alkol ve sigara tüketilmemelidir. Uygulamadan sonra birkaç hafta süreyle spor aktivitelerine ara verilmesi önemlidir. Uygulama bölgesi Afro saç ekiminden sonra 48 saat kuru tutulmalı, terlemeye neden olabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır. Olası bir enfeksiyona karşı reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca 4 hafta sauna, hamam, buhar odası ve havuz gibi ortamlarda bulunulmamalıdır. Afro saç ekiminden sonra bölgede oluşan kabuklar genellikle 2 hafta içinde kendiliğinden geçer. İyileşme döneminde yaşanan şok dökülme normal bir durumdur. Ekilen saçlar uygulamanın üzerinden yaklaşık 3 ay geçtiğinde yeniden uzamaya başlar. Nakledilen hemen hemen tüm greftler Afro saç ekiminden 12 ay sonra büyümüş olacağından nihai sonuçların bu süreçte görülmesi mümkün olabilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.