Medikal Estetik

Ameliyatsız Burun Estetiği

Doğal çekiciliğin sırrı bireyin yüzündeki her bir unsurun uyum içerisinde olmasıdır. Kişisel beğeniler ve tercihler farklı olabilse de tüm etnik kökenler ve kültürler için geçerli olan estetik temellerin yakalanabilmesi, yüz hatlarında dengenin ve uyumun yakalanması amacıyla burun şeklinde değişikliğe gereksinim duyulabilir.

Burun yüzün merkezindeki konumu nedeniyle bireyin görünümünde asla yadsınamayacak bir öneme sahiptir. Günümüzde en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürlerden biri olan burun estetiği ameliyatına alternatif olarak son yıllarda ön plana çıkan burun dolgusu pek çok burun kusurunu gidermenin en hızlı ve etkili yolu olarak kabul edilir. 

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, burundaki değişikliklerin cerrahi müdahale gerekmeden yapılmasına imkân verir.

 

Ameliyatsız Burun Estetiği Nedir?

Ameliyatsız burun estetiği yani burun dolgusu; burnun yeniden tanımlanması, şekillendirilmesi, burundaki şişliklerin gizlenmesi ve burun şeklinin düzeltilmesi amacıyla dermal dolgu maddelerinin enjeksiyonuna dayanan bir medikal estetik prosedürdür. Burun dolgusu rinoplasti prosedürüne göre daha güvenli ve invaziv olmayan bir alternatif olduğundan sıklıkla uygulanır. 

Burun dolgusu burnunun şeklinden, görünümünden ya da boyutundan memnun olmayan kişilerin istediği görünüme kavuşması amacıyla uygulanabilecek en hızlı, etkili ve konforlu yöntemdir. Bununla birlikte burun dolgusu burundaki küçük kusurların giderilmesinde etkili bir yöntemdir.  Burnunda ciddi derecede boyut ya da şekil sorunları bulunan ya da burun tıkanıklığı yaşayan kişiler açısından uygun bir tedavi değildir.

 

Ameliyatsız Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Ameliyatsız burun estetiği burun gelişimi tamamlanan ve burnunda gerçekleştirilmek istenilen değişiklikler için burun dolgusu yeterli olan seçilmiş hastalara uygulanabilir. Burun dolgusu için en uygun adaylar burnunda hafif kemer, burun ucunda düşme ve burnunda hafif düzeyde eğrilik olan kişilerdir. Ayrıca rinoplasti yani burun estetiği ameliyatı olan ancak ameliyat sonrası bazı küçük düzeltmelerin yapılması için revizyon rinoplastisi gereksinimi duyan kişilere de ameliyatsız burun estetiği yapılabilir. Burnundaki kusurları kamufle etme veya doku kaybı olan alanlara hacim kazandırma noktasında burun dolgusu etkili bir çözüm olarak kabul edilir. 

Eğer burnun küçültülmesi, ileri derecede tümsek ya da aşırı eğriliklerin giderilmesi isteniliyorsa burun dolgusu enjeksiyonu istenilen sonucu almayı sağlamaz. Bu yüzden burun dolgusu enjeksiyonu yapılacak kişiler detaylı şekilde muayene edilir ve ameliyatsız burun estetiğine uygunluk kararı gerçekleştirilen muayenelerin sonuçları doğrultusunda verilir.

 

Ameliyatsız Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Ameliyatsız burun estetiği burundaki hedef bölgeye dermal dolgu maddesi enjeksiyonuyla uygulanan bir prosedürdür. Uygulama bölgesine lokal anestezik krem sürülerek bölgenin uyuşması beklenir. Genellikle 10 ila 15 dakika süren ameliyatsız burun estetiği kapsamında hasta özelinde belirlenen noktalara dermal dolgu maddesi enjekte edilir.

Burun dolgusu prosedürü sonrası elde edilen sonuçlar kalıcı değildir. Sonuçların ne kadar süreyle kalıcı olacağı; hangi dolgu malzemesinin kullanıldığı, enjeksiyon tekniği, enjekte edilen doz ve hastanın yapısal özellikleri gibi etkenlere bağlı olarak değişebilir. Kişi özelinde değişebilmekle birlikte genellikle burun dolgusu sonrası elde edilen sonuçlar kalıcılığını 1 ila 2 yıl süreyle korur.

 

Ameliyatsız Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyatsız burun estetiği yani burun dolgusu yapıldıktan sonraki 24 saat boyunca burnun ovuşturulmamasına ve burna herhangi bir fiziksel temasta bulunulmamasına özen gösterilmelidir. Burun dolgusu enjeksiyonundan sonraki 3 gün burun ve burun çevresine gerçekleştirilen dokunuşlarda hassas davranmaya dikkat edilmelidir. Aynı şekilde bu süre içinde sıcak duş, hamam ve saunadan kaçınılmalıdır. Doğrudan güneşe maruz kalmaktan ve ağır spor hareketlerinden uzak durulmalıdır. Ayrıca sigara, alkol, kafeinli içecekler, aspirin ve kan sulandırıcı kullanmamaya özen gösterilmelidir. Burun dolgusu yapılan bölgenin burun kemerine yakın olması durumunda belirtilen süre boyunca gözlük takılmamalıdır. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.