Vücut Estetiği

Annelik Estetiği

Hamilelik kadınların vücutlarında hormonal, fiziksel ve psikolojik açıdan pek çok farklı değişiklikler yaşamalarına neden olan bir süreçtir. Kadınlar hamilelik ve emzirme döneminde yaşanan fiziksel değişikliklere bağlı olarak vücutlarının çeşitli bölgelerinde deformasyonlarla karşı karşıya kalabilirler. Kadınlar doğum sonrası fazla kilolarından kurtulsalar dahi bu durum vücutlarının eski görünümlerine kavuşması için yeterli olmayabilir. Hamilelik, doğum ve emzirme sürecinin göğüsler, karın, vajina, vulva ve bacaklarda meydana getirdiği değişiklikler kadınların görünümlerinden hoşnut olmamalarına neden olabilir. Bu tür durumlarda annelik estetiği pek çok kadın için eski görünümlerine kavuşmalarını sağlayacak etkili bir çözüm haline gelebilir.

 

Annelik Estetiği Nedir?

Torsoplasti olarak da adlandırılan annelik estetiği hamilelik, doğum ve emzirme sürecinin neden olduğu estetik sorunların giderilmesi amacıyla gerçekleştirilen kombine estetik ameliyatlar bütünüdür. Annelik estetiği kapsamında gerçekleştirilen prosedürler sayesinde hamilelik ve doğum sürecinin etkisiyle vücudun belirli bölgelerinde ortaya çıkan sarkmalar giderilir. Memede ve vajinada gerekli görülen değişiklikler yapılır. Annelik estetiği kişi özelinde planlanması gereken bir süreç olma özelliği taşır. Bu dahilde kombine ameliyatlar planlanır ve tek bir anestezi ile vücudun birden çok kısmına eş zamanlı olarak müdahale edilebilir

 

Annelik Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Annelik estetiği hamilelik ve doğum sürecinin etkisiyle vücudunda ortaya çıkan değişimlerin yarattığı görünümden memnun olmayan ve bu görünümün iyileştirilmesini isteyen kadınlara uygulanır. 

Annelik estetiği yapılacak kişilerin doğumunun üzerinden en az 6 ay geçmiş olması şartı aranır. Ayrıca emzirme dönemi de en az 3 ay önce tamamlanmış olmalıdır. Annelik estetiği uygulanacak kişilerin sağlaması gereken diğer bir koşul kişinin ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olmasıdır. Eğer ameliyata engel bir kilo fazlası varsa kişinin öncelikle fazla kilolarından kurtulması istenir. Tüm bu şartlara ek olarak hastaların genel sağlık durumlarının operasyon için uygunluğuna bakılır ve post operatif gereklilikler hakkında farkındalıkları değerlendirilir.

 

Annelik Estetiği Nasıl Yapılır?

Annelik estetiği kadınların hamilelik ve doğum sürecinde yaşadıkları değişikliklerin giderilmesi ve vücutlarının eski haline getirilmesi amacıyla uygulandığından her kadına aynı prosedürler yapılamaz. Bunun nedeni hamilelik ve doğum sürecinin her kadın üzerinde farklı etkilere neden olmasıdır. Annelik estetiği kapsamında uygulanacak prosedürler bu yüzden her hasta özelinde belirlenir.

Annelik estetiği kapsamında hastanın ihtiyacı varsa ve estetik cerrah uygun bulursa bir seansta birden fazla estetik cerrahi prosedürü gerçekleştirilebilir. Hastanın memelerinde sönme ya da boşalma oluştuysa meme büyütme veya hem meme büyütme hem de meme dikleştirme yapılabilir. Hamilelik, kilo alımı ve emzirme nedeniyle memelerde büyüme olduysa meme küçültme ameliyatı yapılması gündeme gelebilir. Memelerdeki sarkmalar meme dikleştirme ameliyatıyla giderilip memelere dik bir görünüm kazandırıldığı gibi meme küçültme ameliyatıyla memedeki fazla dokuların ve yağların da alınması sağlanır.

Karın bölgesindeki deri sarkmalarının ve sezaryen dikiş izinin giderilmesi amacıyla karın germe ameliyatı uygulanabilir.

Hasta özelinde karın, basen, kol, bacak ve boyun bölgesinde düzenli spora ve diyete dirençli bölgesel yağ birikintileri bulunuyorsa liposuction yönteminden faydalanılabilir.

Normal doğum yapan kadınlarda vajina dudaklarında sarkma oluştuğu takdirde vajina estetiği ile vajina iç dudakları küçültülebilir, vajina daraltılabilir. Aynı ameliyat dahilinde vajina sıkılaştırması olarak da bilinen vajinoplasti uygulanması da mümkün olabilir.

 

Annelik Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Annelik estetiği sonrası iyileşme süreci prosedürün kapsamına göre hasta özelinde değişebilir. Uygulama yapılan bölgelerde geçici morarma, ağrı ve ödem hissedilebilir. Yapılan uygulamalara göre en az 1 ay süreyle sporcu sutyeni ve korsesi takılmalıdır. En az 2 ay boyunca hastanın zorlanmasına neden olabilecek ağır faaliyetlerden ve sporlardan uzak durulmalıdır. 

Karın germe estetiği yapılan hastaların ameliyatı izleyen ilk hafta “V” şeklinde yatarak karın bölgesinde zorlanmaya neden olacak hareketlerden kaçınması gerekir. Doktorlar genellikle iyileşme sürecinde bir süre yürürken öne doğru eğilmeyi tavsiye ederler.

Annelik estetiği kapsamında yapılan prosedürlerin sonuçlarının kalıcılığı düzenli beslenme ve sporla sağlanabilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.