Vücut Estetiği

Babalık Estetiği

Annelik estetiği hamilelik ve doğum süreci geçirmiş ve vücutlarını bebekten önceki haline getirmek isteyen kadınlar arasında son derece popüler bir estetik cerrahi prosedürüdür. Annelik estetiği kadınlar tarafından en sık talep edilen estetik cerrahi prosedürleri arasında yer alsa da aynı sorun farklı şekillerde erkeklerin de karşısına çıkıyor. 

Çocuk sahibi olduktan sonra ortaya çıkan yaşam tarzı değişiklikleri erkeklerin fiziğini de etkileyebilir. Aileye yeni katılan bebeğin sorumluluğu ve günlük rutindeki değişiklikler babaların spor yapmak için kendine zaman ayırmasını engelleyebildiği gibi kötü beslenme alışkanlıkları da kilo alımına yol açabilir.  Bu durumda erkekler de kilo alımının ya da yaşlanmanın etkileri karşısında vücutlarını yenilemek isterler.

 

Babalık Estetiği Nedir?

Babalık estetiği tıpkı annelik estetiği gibi tüm vücut şekillendirmesini sağlamak için uygulanan estetik cerrahi prosedürlerini birleştirir. Vücudun farklı bölgelerini hedefleyen ameliyatlar kişi özelinde ihtiyaçlara göre kombine edilebilir.

 

Babalık Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Babalık estetiği;

  • Vücudun karın, uyluk, sırt, kalça ve kol gibi bölgelerinde düzenli diyet ve egzersizle giderilemeyen bölgesel dirençli yağ birikintileri olan,
  • Dramatik kilo kaybı sonrası göğüs ve karın bölgesinde cilt sarkmaları olan kişilere uygulanabilir.

 

Babalık Estetiği Nasıl Yapılır?

Babalık estetiği öncesinde hasta özelinde ihtiyaçlar belirlenir ve beklentiler değerlendirilir. Sorunlu bölgeler işaretlenir ve genel anestezi uygulanır.

Jinekomasti erkek meme dokusunun normal kabul edilenden daha büyük olması ile karakterize bir durumdur. Erkek memesinde aşırı yağ birikimi ve/veya doku oluşumu sonucu gündeme gelen jinekomasti hormonal değişiklikler, kilo alımı ya da çeşitli ilaçların kullanımı sonucu oluşabilir. Erkeklerde fiziksel ve duygusal sıkıntılara neden olabilen jinekomasti ameliyatıyla erkeklerin daha sıkı ve erkeksi bir göğüs görünümüne kavuşması mümkün olur. Ameliyat kapsamında memedeki fazla yağ ve glandüler doku çıkarılır. Bazı hastalarda yalnızca liposuction tekniği ile gerçekleştirilen operasyon, bazı hastalarda liposuction ile farklı tekniklerin eş zamanlı uygulanmasını gerektirebilir.

Tüm diyet ve egzersiz çabalarına karşın vücuttan uzaklaştırılamayan dirençli yağ birikintileri bulunabilir. Liposuction karın, uyluk, boyun, diz ve basen gibi vücudun çeşitli bölgelerindeki inatçı yağ birikintilerinin uzaklaştırılması için etkili bir çözümdür. İdeal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olan kişilere uygulanabilen liposuction sadece bir kilo verme yöntemi olarak düşünülmemelidir. Yalnızca operasyon için gerekli kriterleri karşılayan seçilmiş hastalarda Liposuction ile başarılı sonuçlar alınabilir. Cilt sarkması fazla olan hastalarda liposuction ile germe ameliyatlarının kombine edilmesi gerekebilir.

Babalık estetiği kapsamında en çok uygulanan operasyonlardan biri de karın germe ameliyatı yani abdominoplastidir. Karın germe erkeklerin daha konturlu ve daha ince bir orta bölgeye kavuşması amacıyla uygulanır. Erkeklerin birçoğu kilo verdikten sonra yalnızca diyet ve egzersizle giderilmesi mümkün olmayan cilt fazlalığı sorunuyla karşı karşıya kalırlar. Karın germe ameliyatı bölgedeki fazla derinin çıkarılması ve gevşekliğin azaltılması için karın kaslarının sıkılaştırılması yoluyla uygulanır. İhtiyaç halinde liposuction ile desteklenebilir.

 

Babalık Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Babalık estetiğinden sonra iyileşme süreci kişi özelinde uygulanan prosedürlere göre değişiklik gösterebilir. Jinekomasti sonrası erkek iyileşme döneminde hasta gövdesinin üst kısmı ve başı yüksekte, dizleri bükülü pozisyonda uyumalıdır. İlk birkaç gün kol hareket ettirildiğinde ağrı olabilir. Belirtilen süre boyunca korse kullanılmalı ve 1 hafta süreyle yüzüstü yatılmamalıdır. 

Liposuction sonrası uygulamanın kapsamına göre hafif ağrı ile orta dereceli şişlikler ve morluklar görülebilir. Belirli bir süre korse kullanılması gerekir. Korsenin ne kadar süreyle kullanılacağı uygulanan prosedürün kapsamına ve hangi teknikle uygulama yapıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genellikle 8 hafta fiziksel efor gerektiren ağır sporlardan uzak durulması önerilir. 

Karın germe ameliyatından sonra 4 hafta özel korse kullanılır. Ameliyattan 2 ila 3 hafta sonra banyo yapılması önerilebilir. İlk hafta dikişlerin henüz tam kaynamamış olması nedeniyle ıkınma, hapşırma ve öksürme gibi hareketler hastanın canını yakabilir ve dikişlere zarar verebilir. 

Tüm cerrahilerden sonra olduğu gibi babalık estetiği sonrası süreçte de alkol ve sigara tüketimine ara verilmesi gerekir. Alkol kanı sulandırarak kanama riskini artırabilirken sigara içeriğindeki kimyasallar iyileşme sürecini geciktirebilir ve enfeksiyon oluşumunu tetikleyebilir.

Babalık estetiği sonrası elde edilebilen şekilli ve fit görünümün korunabilmesi adına hastaların sağlıklı yaşam alışkanlıkları edinmesi, beslenmesine dikkat etmesi ve düzenli egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.