Obezite

Bariatrik Cerrahi

Bariatrik cerrahi uzun süreli ve kalıcı kilo kaybı sağlanması amacıyla uygulanan etkili bir yöntemdir. Hasta seçiminin belirli kriterlere göre yapıldığı prosedür sayesinde obeziteden kaynaklanan diyabet, uyku apnesi, hipertansiyon ve pek çok sağlık sorununun iyileştirilmesine katkıda bulunulur.

Bariatrik Cerrahi Nedir?

Günümüzde giderek yaygınlaşan yöntemlerden biri olan bariatrik cerrahi fazla kiloların hastada neden olduğu ve hayat kısaltan sağlık sorunlarının giderilmesi amacıyla uygulanır. Kozmetik amaçlarla uygulanan bir prosedür değildir. Ancak uygulamaya bağlı elde edilen kazanımların giderilmesi için hasta yaşam şeklini ve yeme alışkanlığını değiştirmelidir.

Obezite cerrahisi denildiğinde birden fazla yöntemden bahsedilir. Bu yöntemler temelde mide kapasitesinin buna bağlı olarak hastanın aldığı gıda miktarının azaltılmasını ve/veya alınan gıdaların emildiği bağırsak yüzeyinin kısaltılmasını ya da her iki etkinin birlikte sağlanmasını amaçlar. Bu sayede hem obezitenin hem de obeziteyle ilgili birçok metabolik problemin iyileşmesi mümkün olabilir.

Bariatrik Cerrahi Nasıl Yapılır?

Bariatrik cerrahi hasta özelinde tercih edilen yönteme göre farklı tekniklerle uygulanır ve her tekniğin uygulanma şekli farklıdır. Hangi prosedür olursa olsun kullanılan teknikler standardize olmuştur. Kullanılan teknoloji ve uygulanan prosedürler benzer olmasına karşın ameliyat sonrası dönemde yakın takip, fiziksel aktivite ile yeme disiplininin sürdürülmesiyle ilgili yaklaşımlarda bazı farklılıklar söz konusudur.

Bariatrik Cerrahi Yöntemleri Nelerdir?

Bariatrik cerrahi hastanın mevcut durumuna ve elde edilmek istenilen sonuçlara göre farklı yöntemlerle uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı (Gastrik Sleeve)

Midenin cerrahi prosedürle tüp haline getirildiği bu yöntemde mide uzunlamasına kesilerek büyük bir kısmının çıkarılması sağlanır. Böylece kişinin tek seferde tüketebileceği besin miktarı ve kalori alımı kısıtlanmış olur. Tüp mide ameliyatı sırasında midenin yaklaşık %80’lik bölümünün alınması söz konusu olur. Kalıcı olarak vücut dışarısına çıkarılan mide kısmında açlık hormonu olarak da adlandırılan ghrelin salınımının gerçekleştiği kısım da bulunur. Böylece mide küçültme ameliyatı sonrası süreçte hastaların iştahlarında da belirgin bir azalma meydana gelir.

Mide Balonu

Hafif bir anestezi altında endoskopik olarak gerçekleştirilen prosedürde midenin içerisine yerleştirilen balon şişirilir. Böylece midenin daha erken dolması ve tokluk hissinin daha kısa bir sürede elde edilmesi sağlanır. Mide balonu tercihi doğrultusunda, balon midede 6 ya da 12 ay kalabilmektedir.

Gastrik Bypass Ameliyatı

Midenin büyük bir bölümünün bypass edildiği ve küçük hacimli bir mide bölümü hazırlandıktan sonra ince bağırsaklara dikildiği cerrahi prosedürüdür. Mide hacmini küçültmek ve bağırsakların bir kısmını devre dışı bırakıp tüketilen besinlerin bir kısmının emilmeden atılmasını sağlamak amacıyla uygulanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler Bariatrik Cerrahi Olabilir?

 • Vücut kitle indeksi 40 ve daha üzeri olan,
 • Vücut kitle indeksi 30 ve üzerinde olup obezitenin yol açtığı kalp, uyku apnesi, diyabet, yüksek kolesterol gibi sağlık sorunları yaşayan,
 • Düzenli diyet ve egzersizle kilo vermede başarısız olan,
 • Operasyon sonrası gerekliliklerin farkında olan kişilere obezite cerrahisi uygulanabilir.

Bariatrik Tedavi Ne Demek?

Obezite sorununun tedavisinde yalnızca diyet ve egzersiz yoluyla etkili sonuçlar alınamadığı ve kilo dolayısıyla ortaya çıkan sağlık sorunlarının ciddi tehdit haline geldiği durumlarda uygulanan etkin ve kalıcı cerrahi tedavi bariatrik tedavi olarak tanımlanır.

Bariatrik Cerrrahi Kimlere Yapılmaz?

 • Uyuşturucu ve/veya alkol bağımlılarına,
 • Tedavi edilmemiş yeme bozukluğu olanlara,
 • İleri düzeyde psikiyatrik sorunlar yaşayanlara,
 • Obeziteye yol açan rahatsızlıklarının tedavisi mümkün olanlara,
 • İleri derecede kanser hastalarına,
 • Portal hipertansiyonu olanlara,
 • Hamilelere,
 • Cerrahi prosedürden sonra hayat tarzını değiştirmeyecek ya da beslenme kurallarını uygulamayacak şekilde bilişsel bozukluk sergileyenlere obezite cerrahisi uygulanmaz.

Bariatrik Cerrahi Komplikasyonları Nelerdir?

Obeziteyle bağlantılı pek çok sağlık probleminin çözülmesini sağlayan obezite cerrahisinin yeterli deneyime ve uzmanlığa sahip olmayan cerrahlar tarafından uygulanması komplikasyon riskini artırabilir. Cerrahi prosedür sonrası akut ve kronik komplikasyonlar ile karşı karşıya kalınabilir. Olası komplikasyonlar gerçekleştirilen cerrahi türü doğrultusunda değişiklik gösterebilir. Bu komplikasyonlar arasında; band kayması, gastrik obstrüksiyon, komplike intragastrik band ligasyonu, stapler hattı kaçakları, tüp mide sonrası darlık, anastomoz kaçağı, komplike marjinal ülser, kanama ve ince bağırsak tıkanıklığı sayılabilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.