Saç Ekimi

Bıyık Ekimi

Bıyık erkeklerin kendilerine özgü tarzlarını yansıtmaları için çok önemli bir işleve sahiptir. Dış görünüşüne ve bakımına özen gösteren erkekler için vazgeçilmez olan bıyıklar yanık, travma ya da farklı bir nedenden dolayı seyrek ya da eksik olabilir. Doğuştan gelen genetik etkenler de bıyık yoksunluğuna yol açabilir. Bu durumda erkekler sosyal anlamda sıkıntılarla ve öz güven eksikliğiyle karşı karşıya kalabilirler. Bıyık ekimi, bu tür sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan kalıcı ve etkili bir yöntemdir.

 

Bıyık Ekimi Nedir?

Bıyıklarının şeklinden ya da yoğunluğundan memnun olmayan, 24 yaş ve üzerindeki erkeklere bıyık ekimi yapılabilir. Bu kapsamda dudak üzerindeki bölgede kıl çıkmaması ya da çıkan kılların yeterli yoğunlukta olmaması gibi sorunların çözümlenmesi sağlanabilir. Bıyık ekimi uygulamasıyla üst dudak bölgesindeki dökülmüş, seyrelmiş veya tahrip olmuş kıllara karşı kalıcı bir çözüm üretilerek bıyıkların istenilen görünüme sahip olması sağlanabilir.

Bıyıkların seyrek olması yalnızca genetik nedenlerden kaynaklanmaz. Zaman içinde meydana gelen bazı nedenlere bağlı olarak da bıyıkların seyrekleşmesi mümkündür. Bunlar arasında yanık, yaralanma ve kıl köklerinin etkilenmesine neden olabilecek saçkıran gibi hastalıklar sayılabilir.

 

Bıyık Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Bıyık ekimi; bıyığı hiç çıkmayanlara, seyrek olanlara ya da yaralanma, kesik, yanma gibi farklı nedenlerden dolayı bıyık kaybı yaşayanlara uygulanabilecek bir yöntemdir. Ayrıca daha yoğun bıyıklara sahip olmak isteyen kişilere de bıyık ekimi yapılması mümkündür. Bıyık yoğunluğundan şikayetçi olan kişilere operasyona engel bir durumları olmaması ve donör bölgenin uygun olması halinde bıyık ekimi yapılabilir.

 

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekimiyle benzerlik gösteren bıyık ekimi işleminde genellikle FUE yöntemi tercih edilir. Temelde süreç aynı olsa da yüz bölgesinin daha hassas bir bölge olması nedeniyle olası komplikasyonlara ve iz kalma riskine karşı dikkatli olunması gerekir.

Bıyık ekimi işlemine başlanmadan önce dudak üstü bölgesine lokal anestezi uygulanır. Genellikle ense bölgesi donör bölge olarak tercih edilir. Gerekli durumlarda kol ya da bacak kıllarından bıyık ekimi yapılması da mümkündür. 

Donör bölgeden kıl kökleri mikro motor kullanılarak tek tek toplanır. Toplanması gereken kıl kökü miktarı bıyık bölgesinin köseliğine ya da seyrekliğine göre değişiklik gösterebilir. Tek tek toplanan kökler temizlenip ayıklandıktan sonra bıyık bölgesinde açılan kanallara kıl kökleri yerleştirilerek bıyık ekimi yapılır.

 

Bıyık Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Bıyık ekimi işleminden sonra uygulama bölgesi açık bırakılırken donör bölge 3 gün bandajlı bir şekilde kalır. Bıyık ekimi yapılan bölge 3 gün yıkanmamalıdır. Yaklaşık 10 gün süren iyileşme sürecinde kıl köklerinde kabuklanma görülür. 3. gün yapılan ilk yıkamayla birlikte kabuklanmanın yavaş yavaş dökülmeye başlamasıyla birlikte kıl köklerinde iyileşme görülür. 

Bıyık ekiminden sonra dudak üzerinde hafif şişlik ve kırmızı noktalı bir görünüm olabilir. Bıyık ekimini izleyen ilk 3 gün dudak bölgesini fazla oynatmaktan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde ekimi yapılan kıl kökleri zarar görebilir.

Bıyık ekimi yapıldıktan sonra uzayan kılları 15 gün sonra makas kullanarak kısaltmak mümkündür. Bıyık ekiminin yapılmasından 2 ila 3 hafta sonra şok dökülme yaşanabilir. Herkeste görülmesi zorunlu olmayan şok dökülmenin ardından 4. ayın ortasında yeniden bıyıklar çıkmaya başlar ve uzama normal seyrinde devam eder. Bıyık ekimi işleminden yaklaşık 6 ay sonra ekimi yapılan köklerin yerine tutulmaya başlaması söz konusu olur.

Bıyık ekimi yapılacak olan kişinin köse olduğu durumda tek bir operasyon yapılması yeterli gelmeyebileceğinden ekimi yapılan köklerin yerine tutunmasından ortalama 8 ila 9 ay sonra yeni bir operasyon yapılır. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.