Medikal Estetik

Botoks

Yaş almanın cilt üzerindeki etkilerinin başında, derinin kolajen yapısında ve bağ dokusunda bozulmalar olması gelir. Mimik kaslarının kullanımı sonucu derinin üst yapısındaki kırışıklıklar ve çizgilenmeler belirginleşir. Yaş almanın yanı sıra güneş ışınları, yorgunluk, sağlıksız beslenme, yetersiz cilt bakımı, alkol ve sigara kullanımı da yüzde kırışıklıklar ve çizgilenmeler oluşmasına neden olabilir. Tedavi edici ve koruyucu özellikleriyle ön plana çıkan botoks prosedürü sayesinde yıllar içinde yüzde ortaya çıkan çizgiler giderilebildiği gibi tekrarlayan kas hareketlerinin neden olduğu ancak henüz yerleşmemiş çizgiler de derinleşmesine fırsat verilmeden düzetilebilir. 

 

Botoks Nedir?

Clostridium Botulinum bakterisinden izole edilerek saflaştırılan bir nörotoksin olan Botulinum toksininin enjeksiyonuyla gerçekleştirilen medikal estetik prosedür botoks olarak adlandırılır. Botoks enjeksiyonu kaş ortası, alın ve dudak kenarları başta olmak üzere zaman içinde yüzde ortaya çıkan orta ve şiddetli çizgilerle kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. 

Botoks enjeksiyonu, yapılan bölgede bulunan sinirler ve sinirlerin bağlantılı olduğu kaslar arasındaki elektriksel iletimin geçici olarak durdurulması görevini üstlenir. Sinir iletimi kesilince uygulama sinirle bağlantılı kasların işlevi azalır ya da kaybolur. Botoks, etkisi enjekte edildiği bölgeyle sınırlı bir prosedür olduğundan sistemik kaslar üzerinde etkiye yol açmaz.

Botoks enjeksiyonu kişi özelinde planlanan bir tedavi olduğundan, kişinin mimik hareketlerinde, yüz ifadesinde ve doğallığında herhangi bir kayıp yaşanmaz. 

 

Botoks Kimler İçin Uygundur?

Botoks enjeksiyonu temel olarak uygulamaya engel bir durumu olmayan, 18 ila 65 yaş arasındaki kadın ve erkeklere yapılabilir. Çeşitli nedenlerle yüz bölgesinde çizgiler ve kırışıklıklar bulunan, alın ve göz çevresinde oluşan kırışıklıklar nedeniyle daha yaşlı, yorgun ve üzgün görünen ve bu görünümün iyileştirilmesini isteyen kişilere uygulanabilir. Bu sayede var olan kırışıklıklar azaltıldığı gibi yeni kırışıklıkların oluşması önlenebilir. Botoks uygulaması seçilmiş hastalarda dolgu prosedürü ile eş zamanlı olarak gerçekleştirilebilmektedir.

 

Botoks Nasıl Yapılır?

Botoks uygulamasına başlanmadan önce tedavi edilmek istenilen bölge kişi özelinde değerlendirilir. Enjeksiyon noktaları ve kullanılacak doz belirlenir. Botoks enjeksiyonu yapılacak bölgeye lokal anestezik etkili krem sürülerek etki etmesi beklenir. 

İstenilen uyuşma etkisi sağlandığında bölge hijyenik bir şekilde temizlenir. Botoks ince uçlu iğneler aracılığıyla önceden belirlenen noktalardaki kasların içine enjekte edilerek uygulama 15 ila 20 dakika içinde tamamlanır. 

Botoks enjeksiyonu yapıldıktan sonra etkisi genellikle uygulamadan 48 ila 72 saat sonra ortaya çıkar. Maksimum etkiye ulaşması için 7 ila 10. günlerde gerçekleşir. Botoks enjeksiyonunun etkisi ortalama 4 ila 6 ay sürmekle birlikte bu süre tedavi edilmek istenilen bölgenin özelliklerine, enjekte edilen doza ve hastanın yapısal özelliklerine göre değişebilir. Botoks enjeksiyonu düzenli olarak tekrarlandıkça etki süresi uzar. Düzenli uygulamalar sonucunda botoks enjeksiyonunun daha uzun aralıklarla yinelenmesi yeterli olur. 

 

Botoks Sonrası İyileşme Süreci

Botoks iyileşme süresi gerektirmeyen hızlı, konforlu ve pratik bir uygulamadır. Cerrahi bir işlem olmadığından hastanın günlük yaşantısında bir kesinti olmaz. Enjeksiyondan sonraki ilk 6 saat enjeksiyon bölgesi ovuşturulmamalı ve bölgeye su temas ettirilmemelidir. Başı öne eğmemeye, uygulama bölgesine masaj yapmamaya, yüzüstü uzanmamaya, sauna ve hamam gibi sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir. 

Botoks enjeksiyonunu izleyen 24 saat makyaj yapılmaması, alkol kullanılmaması ve aşırı egzersizden uzak durulması uygulamanın başarısı noktasında önemlidir. 

Botoks enjeksiyonu yapılan bölgede hafif bir kızarıklık ve ödem görülmesi söz konusu olabilir. Bu yan etkiler düzelinceye dek güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmaktan kaçınılmalıdır. Belirli bir süre boyunca dışarı çıkarken yüze yüksek koruma faktörlü güneş kremi sürülmesi ihmal edilmemelidir. Erken iyileşme döneminde olası bir enfeksiyon riskinin önlenmesi için havuza ve denize girilmemelidir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.