Yüz Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetik açıdan ön planda bir organ olarak kişinin dış görünüşü üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Burun estetiği en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürlerinden biri olmakla birlikte burun estetiği yapılırken elde edilecek görünüşün kişinin yüzüyle uyumlu olması kadar dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da ameliyat sırasında burnun koku alma ve solunum gibi işlevsel fonksiyonlarının korunmasıdır. 

 

Burun Estetiği Nedir?

Burnun kemik ve kıkırdak yapılarına müdahale edilerek burun şeklinin değiştirilip iyileştirilmesi amacıyla uygulanan estetik cerrahi prosedüre burun estetiği ya da rinoplasti adı verilir. Burun yüzdeki en karakteristik unsurlardan biri olduğundan burundaki herhangi bir şekil bozukluğu estetikten uzak bir yüz görünümüne neden olabilir. Yüzüyle uyumlu, doğal ve daha estetik bir burna sahip olmak isteyen kişiler için en etkili ve kalıcı çözüm burun estetiği ameliyatıdır.

 

Burun Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Burun estetiği, burnunda doğumsal olarak bulunan, sonradan oluşan ya da çeşitli travmalardan kaynaklanan şekil bozukluklarının giderilmesini isteyen kişiler için önerilen bir estetik ameliyattır. 

Burun estetiği; 

  • Burunda yaralanma sonucu ortaya çıkan deformitelerin giderilmesi,
  • Doğum kusurlarının düzeltilmesi,
  • Burun şeklinin daha estetik bir görünüme kavuşturulması,
  • Burun uzunluğunun ve kemerli yapısının giderilmesi,
  • Burun deliklerinin küçültülmesi ve/veya burun asimetrisinin ortadan kaldırılması,
  • Kişide burun ucunun şekillendirilmesi gibi farklı amaçlarla burun estetiği operasyonuna başvurulması mümkündür.

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun estetiği açık ya da kapalı teknikle yapılabilir. Hangi tekniğin uygulanacağı düzeltilmek istenilen soruna, burnun yapısal özelliklerine ve cerrahın tercihlerine bağlı olarak kişi özelinde belirlenir. Burun estetiği genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilmekle birlikte çok küçük dokunuşların yapılacağı basit prosedürlerde cerrahın tercihine göre lokal anestezi uygulanması söz konusu olabilir. 

Açık rinoplastide burun delikleri arasındaki Columella olarak da bilinen yumuşak dokuda kesi yapılır. Bu kesi ameliyat sırasında cerrahın daha geniş bir görüş açısına sahip olmasını sağlar.  Bu sayede cerrah burun dokusunun altındaki kıkırdak ve kemik dokuya rahatça erişip müdahalede bulunabilir. Açık rinoplasti genellikle daha önce de bir burun estetiği ameliyatı olmuş ancak revizyon rinoplastisi ihtiyacı oluşan ya da burnunda ileri düzeyde şekil bozukluğu olan kişilerde tercih edilir. Açık rinoplastide ödem ve morluk oluşumu daha fazla, iyileşme süreci ise kapalı rinoplastiye göre daha uzun olabilir.

Cerrahın görüş alanının daha az olduğu kapalı rinoplastide kesi burun deliklerinin içinden yapılır. Görüntüleme mikrocerrahi kameralarla yapılır. Kapalı rinoplasti septuma çok ciddi müdahalelerde bulunulması gerekmeyen hastalarda, müdahalenin burun ucuna ve kıkırdak dokuya yapılacağı durumlarda ve hastanın ilk kez burun estetiği ameliyatı olması halinde tercih edilen bir yöntemdir. Burun cildi ve burun içi yumuşak dokuları açılmadığı ve bağlar kesilmediği için kapalı rinoplastide kanama minimal ölçüde gerçekleştirilir ve iyileşme süreci açık rinoplastiye göre daha kısadır.

Burun estetiği ameliyatı söz konusu olduğunda hangi tekniğin üstün olduğunu söylemek çok mümkün değildir. Hastaların ihtiyaçları, cerrahın tecrübesi ve burunda yapılması gereken değişimlerin kapsamı doğrultusunda teknik tercih edilir. Önemli olan kişiye özel cerrahi planlamasının yapılabilmesidir.

 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Burun estetiği ameliyatından sonra anestezinin etkisinin geçmesiyle birlikte bir miktar ağrı hissedilebilir. Hafif şiddetli ağrının giderilmesi ve sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanabilmesi için doktor tarafından reçete edilen ağrı kesiciler ve diğer ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. 

Uygulanan tekniğe ve prosedürün kapsamına göre burun estetiğinden sonra göz altı, burun çevresi ve yüzün belirli bölgelerinde şişlik ve morluk görülebilir. Kanama riskine karşı ameliyat sonrası erken dönemde yüksek yastık kullanılmalıdır. Ameliyatı izleyen 15 gün burna su çekmekten ve sümkürmekten kaçınılmalıdır.

Burun estetiği ameliyatından sonra belirtilen süre boyunca gözlük kullanılmamalıdır. Ayrıca doğrudan güneş ışınlarına maruz kalmaktan kaçınmak gerekir. Genellikle ameliyattan 1 hafta sonra çok yorucu olmayan ve burna darbe gelme riski bulunmayan sporlar ile hafif egzersizlere başlanması mümkün olur.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.