Medikal Estetik

Dermal Dolgu

Yaş alma başta olmak üzere birtakım etkenlere bağlı olarak ciltte hyaluronik asit ve deri elastikiyeti azalır. Hyaluronik asit güçlü bir bağ doku olarak derinin su tutma kapasitesinden sorumludur. Bu nedenle ciltte azalan hyaluronik asitin yerine koyulması çok önemlidir. 

Hyaluronik asitin azalması ve ciltteki diğer değişikliklerin bir sonucu olarak tekrarlayan mimik hareketleri ciltte kırışıklıklara neden olur. Kırışıklıkların zaman içinde artması yüz estetiği ve perspektifi üzerinde olumsuz etkilere yol açar. Yüzün belirli bölgelerinde ortaya çıkan çeşitli kusurlar belirginlik kazanır. Yüz bölgesindeki yağ dokusu azalıp bağ dokusunun destekleyici etkisi de ortadan kalkınca yer çekiminin de etkisiyle sarkmalar oluşur. Yüzde kaybedilen hacmin geri kazanılması, çizgilerin yumuşatılması, kırışıklıkların hafifletilmesi ve yüz hatlarının iyileştirilmesi için dermal dolgu tedavisinden faydalanılır.

 

Dermal Dolgu Nedir?

Yaş alma, genetik etkenler, travma, yer çekimi ve güneş ışınlarının zararlı etkileri gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak ciltte meydana gelen hacim ve elastikiyet kayıpları, kırışıklık, sarkma, asimetri ve kontur bozukluklarının giderilmesi amacıyla enjeksiyon yoluyla dermal dolgu tedavisi uygulanabilir.

Dermal dolgu maddeleri genellikle hyaluronik asit içeriklidir ve kalıcı değildir. Özellikleri gereği uygulamadan sonra 6 ila 24 ay arasında değişen sürelerde vücut dermal dolgu maddelerini yavaş yavaş emer. Kalıcılık süreleri yoğunluklarına ve çapraz bağ içeriklerine göre değişebilir. Hyaluronik asit dolgusu aynı zamanda uygulama bölgesine ve elde edilmek istenilen etkiye göre farklılık gösterebilir. 

Hyaluronik asit içerikli dermal dolgu maddeleri ciltte sıkılaşma, hacimlenme ve lifting gibi etkiler sağlar. Aynı zamanda doku yenilenmesini ve kolajen üretimini de artırır. Bu nedenle vücut tarafından emildikten sonra da bölge enjeksiyondan önceki halinden daha iyi bir görünüm elde edilir.

 

Dermal Dolgu Kimler İçin Uygundur?

Dermal dolgu yüz estetiği kapsamında en çok başvurulan medikal estetik prosedürler arasında yer alır. Alın bölgesindeki çizgilerin, kırışıklıkların, kaş arasındaki çizgilerin, cilt sarkmalarının ve benzer sorunların giderilmesini ve daha canlı, genç ve estetik bir görünüme sahip olmayı isteyen kişilere dermal dolgu enjeksiyonu yapılabilir. 

  • Alın bölgesindeki kontur kayıplarının ve şekil bozukluklarının, 
  • Şakak bölgesindeki çukurların,
  • Göz altındaki çukurların, 
  • Burun kenarından aşağı doğru inen oluklar şeklindeki nazolabial çizgilerin,
  • Dudakların üzerindeki ve çevresindeki kırışıklıkların,
  • Ağız köşesinden çeneye doğru inen çukurların,
  • Alın, göz kenarı, kaş arası ve yanaklardaki yüzeysel ya da derin kırışıklıkların giderilmesi için dermal dolgu enjeksiyonu yapılabilir.

Ayrıca burun ucunun kaldırılması, burun kemerinin gizlenmesi ve burundaki deformitelerin giderilmesi için burun bölgesine dermal dolgu enjeksiyonu uygulanabilir.

 

Dermal Dolgu Nasıl Yapılır?

Dermal dolgu acılı ve ağrılı bir tedavi prosedürü değildir. Uygulama bölgesi lokal anestezik kremlerle uyuşturulur. Antiseptik maddelerle cilt temizlenir. İnce uçlu enjektörlerle hedef bölgeye dermal dolgu enjeksiyonu yapılır. 

Hyaluronik asit içerikli dolguların önemli bir avantajı; fazla doz enjekte edilmesi, olası bir komplikasyon gelişmesi ya da elde edilen görünümden hoşnut olunmaması durumunda Hyalüronidaz isimli enzimin uygulanmasıyla anında eritilebilmesidir.

 

Dermal Dolgu Sonrası İyileşme Süreci

Dermal dolgu enjeksiyonu yapılan bölgede şişlik, morluk ve kızarıklık görülebilir. Birkaç gün içinde kendiliğinden düzelecek bu durumda hastanın konforunun artırılması için buz uygulaması yapılabilir.

Enjeksiyondan sonra şişlik ve kızarıklık giderilene dek genellikle 3 gün süreyle aşırı sıcak ve soğuk ortamlar ile yoğun fiziksel aktiviteden uzak durulması önerilir. Dermal dolgu maddesinin enjekte edildiği bölgedeki dokuyla entegre olması ve şekil değiştirmemesi için uygulama bölgesine en az 3 hafta baskı yapılmamalı ve darbe alınmamalıdır. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.