Kozmetik Diş Hekimliği

Diş Beyazlatma

Diş rengi kişiden kişiye değişebilir. Diş rengindeki doğuştan farklılıkların yanı sıra zaman içinde çeşitli nedenlere bağlı olarak dişlerde renklenmeler ve lekelenmeler olması da mümkündür. Dişlerin düzenli bir şekilde fırçalanması ve diş ipi kullanılması ağız ve diş sağlığı açısından son derece önemli olmakla birlikte dişlerde istenilen beyazlığın elde edilmesi için yeterli değildir. Diş macunları ve parlatıcıları kullanılmasına karşın dişlerdeki renklenmelerin giderilememesi bireyin estetik açıdan görünümünden hoşnutsuz olmasına ve öz güven kaybı yaşamasına yol açabilir. Bu tür durumlarda bleaching olarak da bilinen diş beyazlatma yöntemlerinin uygulanması fayda sağlayabilir.

 

Diş Beyazlatma Nedir?

Çeşitli nedenlerle dişlerin mine ve dentin tabakasına ortaya çıkan renklenmelerin ve lekelenmelerin giderilmesi için uygulanan işleme diş beyazlatma adı verilir. Zaman içinde çeşitli nedenlerle doğal diş renginde görülen koyulaşmaların polisaj ve diş taşı temizliği ile giderilmesi mümkün olsa da bu durum her renklenme için geçerli değildir. Bu tür sorunlar yaşandığında diş beyazlatma ile dişlerdeki lekelenmeler giderilerek kişinin mevcut diş durumuna bağlı olarak değişmekle dişin doğal renginde birkaç ton açılma sağlanması mümkündür.

 

Diş Beyazlatma Kimler İçin Uygundur?

Temel olarak 18 yaşının üzerinde olan ve dişlerinin mevcut halinden daha beyaz bir görünüme sahip olmasını isteyen herkese diş beyazlatma yapılabilir. Ancak diş beyazlatma uygulamasına engel bazı durumlar olabildiğinden bu tür durumlar kontrol edilerek diş beyazlatma prosedürüne uygunluk kararı hasta özelinde verilmelidir. Diş eti çekilmesi, diş minesinde derin çatlak, diş eti iltihabı ve diş apsesi gibi sorunlar yaşayan bireylere diş beyazlatma yapılmaz. Ayrıca diş sıkma ya da diş gıcırdatma sorununa bağlı olarak bireyin dentin bölgesinde zarar meydana geldiyse diş beyazlatma uygulanması söz konusu olmaz. Hastanın dişlerinde çürük ya da çürükler varsa diş beyazlatma yapılmadan önce bu durumların tedavi edilmeleri gerekir.

 

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma ev tipi ve ofis tipi diş beyazlatma olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanır.  Hangi yöntemin tercih edileceği pek çok etken değerlendirilerek hasta özelinde belirlenir. Ofis tipi diş beyazlatma klinik ortamında diş hekimi tarafından gerçekleştirilen, daha kısa sürede ve daha etkili sonuç alınmasını sağlayan bir yöntemdir. Uygulanacak seans sayısı da hastanın ihtiyacına ve uygulanan prosedüre verdiği yanıta göre kararlaştırılır. 

Uygulamadan önce diş taşı temizliği yapılır. Bu elde edilecek sonuçların kalıcılığının sağlanmasında da etkili bir unsurdur. Ofis tipi diş beyazlatmada kullanılan diş beyazlatma ajanlarının neden olabileceği olası bir zararı önlemek için diş etlerine koruyucu madde sürülür. Daha sonra diş beyazlatma ajanları dişlere uygulanır. Lazer ya da farklı ışık kaynaklarıyla aktive edilir ve bir süre bekletilir. Süre sonunda dişler temizlenir ve seans tekrarı gerekip gerekmediğine karar verilir.

Ev tipi diş beyazlatma diş hekimi tarafından planlanır. Diş hekiminin kontrolünde ancak hastanın kendisi tarafından ev ortamında uygulanır. Hastaya özel plaklar hazırlanır. Hasta bu plakların içine diş hekiminin verdiği diş beyazlatma jellerini sürer ve belirtilen süre boyunca dişlerine takar. Tedavi süresi hasta özelinde belirlenir.

Diş hekimlerinin uygun görmesi durumunda ofis tipi diş beyazlatmadan sonra elde edilen sonuçların desteklenmesi için ev tipi diş beyazlatma da uygulanmasına kombine diş beyazlatma adı verilir.

 

Diş Beyazlatma Sonrası İyileşme Süreci

Diş beyazlatma sonrası rutin diş hekimi kontrolleri, ağız ve diş bakımı ihmal edilmemelidir. Dişler uygulama sonrası renklenmeye daha açık olduğundan erken dönemde dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecekler ve içecekler tüketilmemelidir. Ayrıca elde edilen sonuçların uzun süre kalıcı olması için de tüketilen yiyecek ve içeceklere dikkat edilmesi alışkanlığı kazanılmalıdır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.