Kozmetik Diş Hekimliği

Diş Çekimi

Diş hekimlerinin tercihi süt dişleri değiştikten sonra yerine gelen dişlerin sağlıklı bir şekilde kullanılmaya devam edilmesi olsa da diş bakımına bağlı olarak pek çok farklı nedenle diş çekimi yapılması gerekebilir. Diş çekiminin nedenlerinin başında dişlerin kullanılamayacak hale gelmesi yer alır. Sağlıklı bir ağza izin vermeyen, koku ve ağrı gibi farklı şikayetlere neden olabilen çürük dişleri diş çekimine yol açan en temel unsurların başında yer alır. 

Diş hekimleri çürük dışında başka nedenlerden dolayı da diş çekimi prosedürünü gerekli görebilirler. Dişler çenenin içine tam olarak sığmadığında ortodonti tedavisi ve ortodonti tedavisine ön hazırlık için diş çekimi gerekebilir.

Diş çekiminin en sık görülen nedenleri arasında 20’lik dişlerin yol açabildiği komplikasyonlar yer almaktadır. Yine gömülü haldeki dişlerin çekilerek diş etinden çıkarılması gerekebilir. Diş çekilmeden önce kurtarılabilmesi amacıyla denenen son yöntem kanal tedavisidir. Dişte oluşan bakterilerin pulpaya kadar ilerlemesi ve enfeksiyona neden olması durumunda enfeksiyona yol açan bakteriler antibiyotik ya da kanal tedavisi ile giderilmeye çalışılır. Eğer bu yöntemler yeterli olmazsa diş çekimi gündeme gelir. Ayrıca diş eti hastalıkları da diş çekilmesi gerekliliğine neden olabilir.

 

Diş Çekimi Nedir?

Herhangi bir nedenle dişin kurtarılmasının mümkün olmadığı durumlarda dişin çevre dokulara zarar verilmeden kemikten çıkarılması ve ağız içinden tahliye edilmesi işlemine diş çekimi adı verilir. Diş çekimi diş hekimleri tarafından son çare olarak tercih edilir.  

 

Diş Çekimi Kimler İçin Uygundur?

Diş çekimi;

  • Dişin dolgu, kuron ya da kanal tedavisiyle kurtarılamayacağı,
  • Düşmüş olması gereken süt dişlerinin düşmediği, 
  • Gömülü dişlerin rahatsızlığa neden olduğu,
  • Diş yerleşiminin çeneden yer sıkışıklığına yol açtığı,
  • Dişe yanlış tedavi uygulandığı,
  • 20’lik dişlerin şiddetli ağrıya neden olduğu,
  • Bazı ortodontik tedaviler için ihtiyaç duyulduğu hallerde uygulanır.

 

Diş Çekimi Nasıl Yapılır?

Diş çekiminden önce bölgeye lokal anestezi uygulanır. Bölge uyuştuktan sonra diş, elevatör adı verilen tıbbi bir alet kullanılarak yerinden oynatılır. Diş davyeyle sıkıca kavranarak hafifçe oynatılır ve diş bağlarından gevşetilir. Dişin bağlarından ayrılması için ileri ve geri yönlü hafif oynamalar sayesinde diş çekimi kolayca tamamlanır. Bazı durumlarda dişin ağız içinden parçalı olarak tahliye edilmesi gerekebilir. 

Diş çekimi ameliyat gerekmeyen durumlarda ortalama 15 ila 20 dakika içinde gerçekleştirilebilir. Çekilecek dişin birden fazla sayıda kökü varsa çekim süresi biraz daha uzayabilir. Dişin gömülü olması halinde diş çekiminin yapılması için cerrahi müdahaleye başvurulması gerekir. 

 

Diş Çekimi Sonrası İyileşme Süreci

Diş çekiminden sonra hasta doğrudan evine gidebilse de belirli bir iyileşme sürecine ihtiyaç duyulacağı unutulmamalıdır. Bu süreçte hastanın hafif bir ağrı hissetmesi normal bir durum olmakla birlikte diş hekiminin reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılabilir. Eğer enfeksiyon oluşması riskine karşı antibiyotik reçete edildiyse bu ilaçlar da aksatılmadan alınmalıdır.

Diş çekiminden sonra şişlik oluşmaması için kontrollü olarak bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Bu kapsamda en fazla 10 dakika boyunca soğuk kompres bölgede tutulmalı ve daha sonra çekilmelidir. Anestezinin etkisi tamamen geçene kadar yeme içmeye başlanmamalıdır. Erken iyileşme döneminde ılık ve yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Diş çekimini izleyen 24 saat içinde ağız kuvvetlice çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir.  Yine bu süre içinde sigara içilmemesi çok önemlidir. Aksi takdirde yara iyileşmesi olumsuz şekilde etkilenebilir ve ciddi iltihaplanmalarla karşı karşıya kalınabilir.

Yaklaşık 2 haftalık iyileşme süreci sonunda çekim yapılan bölgedeki oyukta yeni kemik ve diş eti dokusu büyümesi başlar. Eksik diş nedeniyle ısırma ve çiğneme fonksiyonlarında farklılıklar oluşabilir. Bu nedenle eksik diş yerine sabit köprü, protez ya da implant yapılması önerilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.