Kozmetik Diş Hekimliği

Diş Kronları

Dişlerde zaman içinde çeşitli nedenlerle zarar oluşması mümkündür. Bu diş çürümesi, yaralanma ya da sadece doğal kullanım gibi nedenlerle oluşabilir. Bunun sonucunda dişler şeklini kaybedebilir ya da boyut değişimine uğrayabilir. Diş kronları ise diş şekline sahip olan ve dişin üzerine yerleştirilebilen kaplamalardır. Diş kronu prosedürünün amacı dişin şeklinin, boyutunun, gücünün ve görünümünün eski haline getirilmesidir.

 

Diş Kronları Nedir?

Çürüğe ya da travmaya bağlı olarak kırık ya da bir başka nedenle aşırı madde kaybı oluşan dişlerin veya kanal tedavisi uygulanan dişlerin küçültülüp kaplanması diş kronu olarak adlandırılır. Diş kronunun en önemli özelliği altındaki hasar görmüş dişe tam uyum göstermesi ve dişi her taraftan saran bir dental restorasyon olmasıdır.

Diş kronları sayesinde tedavi edilen dişin tamamen uygun şekle, boyuta ve işleve kavuşturulması mümkün olur. Alttaki diş yapısı daha fazla hasar oluşması riskine karşı korunur. Dişin görünümünün iyileştirilmesi yoluyla hastanın gülümsemesini ve öz güvenini yeniden kazanması sağlanır. Ayrıca uygun bakım sağlanması durumunda uzun ömürlü kullanım imkânı vardır.

 

Diş Kronları Kimler İçin Uygundur?

Diş kronları;

  • Büyük dolgulu ve yetersiz diş desteği olan dişlerin restorasyonunda,
  • Dişler arasındaki Diastema olarak da bilinen boşlukların kapatılmasında,
  • Dişlerdeki şekil bozukluklarının düzeltilmesinde,
  • Zayıf dişlerin kırılmasının önlenmesinde,
  • Diş implantlarının üst yapılarında,
  • Renklenme olan dişlerin daha estetik bir görüntüye kavuşturulmasında,
  • Kırık, çürük, travma ya da herhangi bir nedene bağlı olarak aşırı madde kaybı oluşan dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilen bir diş hekimliği prosedürüdür.

 

Diş Kronları Nasıl Yapılır?

Diş kronlarının yapılması için öncelikle tedavi edilmek istenilen diş uygulamaya hazır hale getirilir. Diş uygun şekilde küçültülerek ölçü alınır. Hastanın küçültülen dişlerinin korunması için ölçünün alındığı gün geçici kronlar hazırlanır ve geçici olarak dişlerin üzerine yapıştırılır. Kalıcı diş kronları üretildikten sonra özel yapıştırıcılar kullanılarak dişlerin üzerine kalıcı bir şekilde yapıştırılır ve tedavi süreci tamamlanır.

Diş kronları pek çok farklı materyal kullanılarak üretilebilir. Diş kronu üretiminde hangi materyalin kullanılacağına karar verilirken tedavi edilmek istenilen dişin yeri, işlevi, diş eti dokusunun konumu, hasta gülümsediğinde görünen diş miktarı ve çevreleyen dişlerin rengi gibi farklı faktörler değerlendirilir.

 

Diş Kronları Sonrası İyileşme Süreci

Diş kronlarının ömrü genellikle 5 ila 15 yıl arasında değişiklik gösterir. Kronların kullanım ömrü kullanıma bağlı olarak maruz kaldığı yıpranma miktarına, ağız hijyeni uygulamalarına ne kadar özen gösterildiğine ve ağız sağlığını etkileyen kişisel alışkanlıklara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bu alışkanlıklar arasında dişlerin gıcırdatılması ve sıkılması, buz çiğnenmesi, tırnak ve kalem gibi sert cisimlerin ısırılması sayılabilir. 

Diş kronlarının özel bir bakıma gereksinimi yoktur. Bununla birlikte diş kronlarının altındaki küçültülmüş dişlerin çürüme ve diş eti hastalıklarına karşı korunması çok önemlidir. Bu yüzden diş kronu tedavisi uygulanan hastaların ağız hijyenini en iyi şekilde sağlamak için gerekli özeni göstermesi gerekir. Bu kapsamda dişiler her gün iki kez fırçalanmalı ve mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Özellikle diş etinin dişle birleştiği bölgenin hijyenine gereken özen gösterilmelidir. Diş kronunun üretildiği maddenin çatlamasını önlemek için sert yüzeyler ısırılmamalıdır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.