Kozmetik Diş Hekimliği

Diş Ölçeklendirme

Diş ölçeklendirme yaygın olarak kök planlamasıyla birlikte yapılan ve derin diş temizliği olarak da bilinen bir prosedürdür. Diş ölçeklendirme ve kök planlaması tipik bir diş temizliğinden daha derin bir prosedür olarak kronik periodontal hastalığın yani diş eti hastalığının tedavisine yardımcı olur.

 

Diş Ölçeklendirme Nedir?

Diş eti tedavisi olarak da bilinen, genellikle diş hekimlerinin diş eti ölçeklemesi ve kök planlaması olarak adlandırdığı derin diş temizliği kapsamında dişlerle diş etlerinin arası köklere kadar temizlenir.

Standart diş temizliğinde dişin önü, arkası ve yanları diş eti çizgisinin üzerinde temizlerken diş ölçeklendirme prosedüründe aynı işlem gerçekleştirilmesine karşın diş köküne, diş eti çizgisinin altına kadar inilerek dişin kökü arasında ortaya çıkan cepten tartarla diğer birikintiler çıkarılır.

Diş eti hastalığı olan kişilerde dişlerle diş etleri arasındaki boşluk ya da cep açılır, genişleyip derinleşerek tartar ve plağı hapsetmeye başlar. Sağlıklı diş ve diş eti setlerinde 3 mm ya da daha küçük bir boşluk ya da cep olur. Diş eti iltihabı ya da diğer diş eti sorunlarının olduğu durumlarda cebin genişlemesi söz konusudur. Diş etlerinin dişlerden ve köklerinden 5 mm ya da daha fazla uzaklaştığı durumlarda genellikle derin diş temizliği önerilir.

 

Diş Ölçeklendirme Kimler İçin Uygundur?

Diş ölçeklendirme genellikle diş eti hastalıklarına ilişkin endişeleri gidermek ya da ilerlemesini yavaşlatmak amacıyla uygulanır. Kronik periodontitis hastalarına fayda sağlayan bir yöntemdir. Ayrıca periodontitisten daha az şiddetli diş eti iltihabı yaşayan kişiler de diş ölçeklendirme tedavisinden fayda görebilirler. 

 

Diş Ölçeklendirme Nasıl Yapılır?

Derin diş temizliği iki bölümden oluşan bir prosedürdür. Bunların ilki diş eti ya da pullanma diğeri ise kök yüzey temizliği olarak isimlendirilir. 

Derin diş temizliği işlemi elektrikli ya da ultrasonik aletler veya manuel diş hekimi ölçekleme aletleri ya da her ikisinin kombinasyonuyla gerçekleştirilir. Genellikle iki seansta tamamlanan prosedürün ölçeklendirme kısmında diş eti çizgisinin altında bulunan plaklar ve tartarlar temizlenir. Diş kökünün temizlenmesi ve pürüzsüzleştirilmesi amacıyla bir alet kullanılmasını içeren, diş etlerinin dişe yeniden bağlanmasına yardımcı olan ve sağlıksız oluşumu barındırabilecek cep ya da boşluğun boyutunu en aza indiren kök planlaması daha sonra gelir. 

Böylece kökün pürüzsüzleşmesine yardımcı olunur. Dişler ve diş etleri arasındaki boşluğun boyutu azaltılır. Diş etleriyle yeniden bağlantı kurulması sağlanır. Derin diş temizliği, diş eti iltihabı gibi diş eti hastalıklarının tedavi edilmesini ve kötüleşmesini önleme amacıyla tasarlanmış bir prosedürdür. Bu kapsamda ameliyat ya da diğer kapsamlı prosedürlere gereksinim duyulabilir.

 

Diş Ölçeklendirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Derin diş temizliğinden sonra dişlere ve diş etlerine karşı ekstra nazik ve özenli bir tavır sergilenmesi gerekir. Dişler mümkün olduğunca temiz tutulmalı ve diş hekiminin önerdiği ilaçların düzenli bir şekilde kullanılması çok önemlidir.  

Derin diş temizliği ya da diş eti temizliği diş eti iltihabının seyrini tersine çevirmediği için periodontitis geliştiği durumlarda daha kapsamlı tedavi süreçlerine ve ameliyata gereksinim duyulması söz konusu olabilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.