Kozmetik Diş Hekimliği

Dolgu

En sık uygulanan diş hekimliği prosedürlerinden biri olan dolgu tedavisi ağız içindeki diş kayıplarının önlenmesi amacıyla çürümüş, kırılmış ve çatlamış dişlere uygulanan hem sağlık açısından hem de estetik açıdan fayda sağlayan bir yöntemdir. Seçilmiş hastalarda gülüş estetiği kapsamında da dolgu uygulamalarına başvurulabilir.

Diş dolgusu ağız ve diş sağlığının korunması amacıyla uygulanan tedavilerden biridir. Dolgu tedavisinin kapsamına, tedavi edilmek istenilen dişteki sorunun neden kaynaklandığına ve dişin bulunduğu yere göre değişiklik gösterebilir.

 

Dolgu Nedir?

Çeşitli nedenlerle çürüyen, çatlayan ya da kırılan dişlerin farklı materyallerle restore edilmesine dayanan diş hekimliği prosedürüne dolgu tedavisi adı verilir. Dolgu tedavisinin amacı madde kaybına uğramış dişlere eski fonksiyonlarının ve görünümlerinin geri kazandırılmasıdır. Dolgu tedavisinin çürük doku ilerlemeden uygulanmasıyla birlikte dişin tamamen kaybedilmesini önlemek mümkündür.

Dolgu tedavisi kapsamında tedavi edilecek dişteki çürükler ve artıklar temizlenir. Ortaya çıkan boşluk dişin normal formuna uygun olacak şekilde ve biyolojik uyumluluğa sahip kompozit materyaller kullanılarak doldurulur. Böylece zarar görmüş dişe normal görünümü ve fonksiyonu kazandırılabilir.

Dişte çürüklerle oluşan boşluklardan bakterilerin dişin beslenmesini sağlayan damar sinir ağına ulaşması çok kolaydır. Bu durumda dişte şiddetli ağrılarla karşı karşıya kalınabilir. Bu tür durumlarda kanal tedavisi eğer sorun daha ileri boyutlara ulaşırsa diş çekimi uygulanması gerekebilir. Bu nedenle dişteki çürükler erken teşhis ve tedavi edilmelidir.

 

Dolgu Kimler İçin Uygundur?

Çürümüş ya da zarar görmüş dişlerin, işlevlerini yeniden kazanmalarını sağlayacak en etkili diş hekimliği prosedürlerinin başında dolgu tedavisi gelir. Çeşitli nedenlerle madde kaybına uğrayan, travma sonucu kırılan, çürüyen ya da çatlayan, estetik açıdan hoş görünmeyen ve çiğneme fonksiyonunu yerine getiremeyen dişlere diş dolgusu yapılabilir.

 

Dolgu Nasıl Yapılır?

Diş dolgusu tedavisi uygulanacak hastaya işlem sırasında acı ya da ağrı hissetmemesi için lokal anestezi yapılır. Lokal anestezi uygulama yapılacak bölgenin uyuşturulmasını sağlar. 

Diş hekimi dolgu yapılacak dişi çürüklerden temizler. Seçilen dolgu materyali hazırlanır. Çürük kısım temizlendikten sonra dişte kalan kırık, çürük ya da hasar görmüş boşluk dişin yapısı ve formuyla uyumlu olacak şekilde dolgu materyaliyle doldurulur. 

Dolgunun kısa sürede donması için diş hekimleri seçilen malzemeye göre özel tıbbi cihazlar kullanabilirler. Dolgu tedavisi yapıldıktan sonra diş hekimi hastadan ağzını açıp kapamasını ister. Böylece uygulanan dolguda bir sorun olup olmadığını tespit etmek mümkün olur. Herhangi bir sorun tespit edilirse diş hekimleri kısaltma ya da kesilme işlemleriyle sorunu giderebilirler. Dolgu tedavisinin tamamlanmasının ardından diş yeniden eski fonksiyonuna kavuşturulmuş olur. 

 

Dolgu Sonrası İyileşme Süreci

Lokal anestezi altında diş dolgusu tedavisi uygulandıktan sonra anestezinin etkisi tam olarak geçmeden yemek yenilmemesi gerekir. Anestezi etkisi geçmeden yemek yenildiği takdirde dilin ya da dudağın ısırılması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması mümkün olabilir. Anestezinin etkisi üst çenede ortalama 3 ve alt çene arka grup dişlere yapılan işlemlerde ortalama 4 ila 5 saat kadar sürer. Bununla birlikte anestezinin geçme süresi kişi özelinde değişiklik gösterebilir.

Dolgudan sonra yemek yenilmemesi gereken süre kullanılan dolgu materyaline göre değişiklik gösterebilir. İşlemden sonra 12 saate kadar ağrı ve hassasiyet oluşabilir. Hassasiyet döneminde çok soğuk ve çok sıcak yiyeceklerden ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Hafif düzeydeki ağrıların giderilmesi için diş hekiminin reçete ettiği ilaçlar kullanılabilir. Eğer ağrı 12 saatten uzun sürüyorsa ve giderek şiddetleniyorsa,  herhangi bir etken olmadan başlayarak zamanla zonklayan bir ağrı haline gelirse diş hekimiyle iletişime geçilmesi ihmal edilmemelidir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.