Saç Ekimi

FUE Saç Ekimi

Çeşitli nedenlerle saç kökleri zayıflayan ve saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerde ortaya çıkan seyrelme ve kellik hem estetik açıdan kişinin görünümünü beğenmemesine hem de öz güven problemleri yaşamasına neden olabilir. Saç kökünün aktif olmadığı saçsız bölgelere, donör bölgelerden alınan sağlıklı saç köklerinin nakledilmesi yoluyla uygulanan saç ekimi seyrelme ve kellik sorununa doğal ve kalıcı bir çözüm yolu olma özelliği taşır.

 

FUE Saç Ekimi Nedir?

Yıpranmış saçlar genetik etkenler, mevsimsel değişiklikler, hormonal bozukluklar ve kronik stres maruziyeti gibi farklı faktörlerin etkisiyle zaman içinde dökülebilir. Bu aşamada pek çok kişi daha gür ve doğal görünümlü saçlara sahip olmak için saç ekimi yöntemine başvurur. Başarı oranı yüksek bir saç ekimi yöntemi olan FUE saç ekimi günümüzde en sık uygulanan saç ekimi prosedürlerinden biridir. 

Folicular Unite Extraction yani FUE, ense ve kulak üstü bölgesindeki sağlıklı ve dökülmemek üzere kodlanmış saç köklerinin, FUE motoru kullanılarak kesi ve dikiş izi olmadan tek tek toplandığı ve saçsız bölgeye nakledildiği saç ekimi yöntemidir.

 

FUE Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

FUE saç ekimi yapılacak kişide aranan ilk şart yeterli donör alanın bulunmasıdır. Genel olarak saç azlığı, saç seyrelmesi ya da kellik problemi yaşayan kadınlar ve erkekler FUE saç ekimi yönteminden yararlanabilirler. Yaralanma, kaza ya da hastalık gibi nedenlere bağlı olarak saçsızlık sorunu yaşayan veya kafa derisinin bir bölümünde saç olmayan kişiler FUE saç ekimi yönteminden başarılı sonuçlar alabilirler. 

 

FUE Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

FUE saç ekimi tedavisinden istenilen faydanın sağlanabilmesi için uygulama öncesinde hastaya saç analizi yapılır. Saç analizi greftlerin hangi bölgeden toplanacağına karar verilmesi aşamasında önemli bir rol oynar. Diğer adım elde edilmek istenilen yoğunluğa göre alınması ve nakledilmesi gereken toplam greft sayısına karar verilmesi ve doğal bir alın çizgisinin oluşturulmasıdır. Bu nedenle alın çizgisi yalnızca ekim yapılacak bölgenin belirlenmesini sağlamaz. Aynı zamanda doğal bir görünüm elde edilmesinde de önemli bir rol üstlenir.

FUE saç ekimi yönteminde genellikle sağlıklı saç köklerinin yoğunlukta olduğu iki kulak arasındaki ense bölümünde bulunan kökler, mikro motorlar aracılığıyla toplanır. Mikro motorların içindeki özel uçlar yardımıyla donör alandan greft şeklinde toplanan saç folikülleri 2’li ya da 3’lü gruplar halinde ayrılır.

Greftler gruplar halinde ayrıldıktan sonra saç ekimi yapılacak alanda saçların çıkış yönüne uygun olacak şekilde kanallar oluşturulur. Greftler çıkış yönlerine ve kalınlıklarına göre bu kanallara yerleştirilir.

FUE saç ekimi yönteminde kanal açım işlemi lateral slit yöntemiyle yapıldığından kanallar daha küçük açılarla açılabilir. Bu özellikle cilt yapısı ince olan ve şakak bölgesine ekim yapılan hastalar için önemli bir avantajdır.

İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirildiğinden FUE saç ekimi sırasında acı ya da ağrı hissedilmesi söz konusu değildir.

 

FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

FUE saç ekimi yapıldıktan 2 gün sonra hastaların pansuman ve ilk yıkama işlemi için saç ekiminin yapıldığı kliniğe gelmesi gerekir. İlk 2 gün hastaların dinlenmesi önemlidir. 2. gün bandajlar çıkarılarak klinikte saçlar ilk kez yıkanır. Daha sonra hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilir. 

Doktorun belirttiği süre boyunca saçların elle ve suyla temasından kaçınılmalıdır. Uygulamayı izleyen 15 gün süreyle uygulama bölgesinin korunması gerekir. Saç köklerinde zarar oluşturması riski nedeniyle sert yastıklarda yatılmamalı, kafa bölgesine darbe almaktan kaçınılmalı ve ağır sporlardan uzak durulmalıdır. Saçlar FUE saç ekimi sonrası kısa bir süre içinde dökülmekle birlikte ardından yeniden kalıcı olarak çıkacaktır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.