Obezite

Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik bypass ameliyatı obezite cerrahisinin tedavisinde en sık uygulanan ameliyatlardan biridir. Hem emilim engelleyici hem besin alımı kısıtlayıcı bir ameliyat olma özelliği taşıyarak hastaların kilo verme sürecinin hızlanmasında önemli bir görev üstlenir.

Uygulanan prosedürün ardından hastanın midesi küçüldüğü için hastalar daha az yemek yeseler de daha hızlı bir şekilde doyarlar. Elde edilen yeni midenin bağırsağa bağlandığı nokta normale göre daha dardır. Bu yüzden hastaların tokluk hissi daha uzun süreli olur.

Ameliyat başta şeker hastalığı olmak üzere fazla kilolara bağlı olarak ortaya çıkan uyku apnesi, yüksek kolesterol, kalp hastalığı, eklem rahatsızlığı ve yüksek tansiyon riskinin de azalmasına katkıda bulunur. Tüm bunlara ek olarak bağırsak sisteminde yapılan değişim nedeniyle besin alımının da azaltılması hastaların tükettikleri besinlerden daha az kalori almasını mümkün hale getirebilir. Böylece operasyonun sunduğu çift etkiyle, post operatif gereksinimler karşılandığında hızla kilo verilebilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Gastrik bypass ameliyatı midenin büyük bir kısmının bypass edilerek ortalama 30 ila 50 cc hacimli küçük bir mide bölümünün hazırlanması ve ince bağırsaklara dikilmesi şeklinde gerçekleştirilen bir prosedürdür. Aynı zamanda mide küçültme ameliyatı olarak da adlandırılabilir.

Uygulanan ameliyat mide hacminin küçültülmesine ek olarak bağırsakların bir bölümünün de devre dışı bırakılmasını sağlar. Bu sayede hastanın tükettiği yiyeceklerin bir kısmı emilmeden vücuttan atılmış olur. Bunun sonucunda ameliyattan sonra hastanın daha az gıdayla doyması mümkün olduğu gibi aldığı gıdaların yalnızca bir kısmının emilmesi de sağlanabilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Laparoskopik yöntemle yapılabilen gastrik bypass ameliyatı son yıllarda robotik cerrahinin tercih edilmesiyle de gerçekleştirilebilmektedir. Prosedür kapsamında 1’er cm çapında 4 ila 6 delik açıldıktan sonra hastanın midesinin ortalama %95’lik kısmı bypass edilir ve midenin küçültülmesi sağlanır.

Midenin bir kısmı cerrahi yöntemle ikiye ayrılarak oniki parmak bağırsağı bypass edilir ve bağırsağın ortalarına takılmakla birlikte diğer kısım da vücuttan çıkarılmayarak görevine devam eder. Uygulanan bu işlem sayesinde ameliyatın ardından hastanın tükettiği gıdaların on iki parmak bağırsağından geçmesi engellenmiş olur.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

  • Vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan ya da vücut kitle indeksi 35 ila 40 arasında olmasına karşın obeziteden kaynaklanan uyku apnesi, tip 2 diyabet ve hipertansiyon gibi farklı medikal problemleri bulunan,
  • Hızlı bir şekilde ve fazla miktarda kilo vermesi gereken kişilere gastrik bypass ameliyatı yapılabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Gastrik Bypass Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi bu ameliyatın da birtakım riskleri vardır. Batın bölgesi ameliyatlarında karşılaşılması olası enfeksiyon, kanama, fıtık, ameliyat sonrası bağırsak tıkanıklığı ve genel anestezi komplikasyonları bu ameliyatın da riskleri arasında sayılabilir. Bu ameliyatın neden olabileceği en ciddi risk, mide ve ince bağırsak arasındaki bağlantıda bir sızıntı oluşması ve ikinci bir ameliyata gereksinim duyulmasıdır. Obeziteye bağlı olarak bazı risklerin artması söz konusu olabilir. Ayrıca ayaklarda ve akciğerde emboli ve kardiyak problemlerine de rastlanabilir. Gastrik bypass sonrası beslenme kurallarına uyum sağlanmadığı takdirde dumping sendromu da gündeme gelebilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası Hastanede Ne Kadar Kalmam Gerekiyor?

Genel anestezi altında gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatından sonra genellikle hastaların hastanede 3 ila 5 gün kalması gerekir.

Gastrik Bypass Ameliyatında Kilo Verme Süreci Ne Zaman Başlar?

Ameliyatla birlikte kilo kaybı kademeli olarak gerçekleşir yine de en hızlı kilo kaybı ilk aylarda meydana gelir. Hastaların maksimum kilo kaybının gerçekleşmesi için genellikle 1.5 ila 2 yıla gereksinim duyulur. Bu süre içerisinde hastalar fazla kilolarının ortalama %70 ila %80’ini kaybedebilir. Kilo verme süreci ve hızı hasta özelinde değişebilmekle birlikte metabolizma hızı da bu süreçte etkilidir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.