Kozmetik Diş Hekimliği

Gece Plakları

Pek çok kişi günlük yaşamda karşı karşıya kaldığı stres sonucu geceleri diş gıcırdatma sorunu yaşar. Diş gıcırdatma sorunu hem dişlerin aşınmasına neden olur hem de çenede kayma yaşanmasına yol açabilir. Gece plaklarının kullanılabilmesi için öncelikle diş hekimine başvurulmalıdır.

Diş sağlığı yalnızca güzel bir gülümsemeye sahip olmak için değil aynı zamanda insan sağlığı açısından da çok önemlidir. Yaşam kalitesinin artırılması için ağız ve diş sağlığına mutlaka gereken özen gösterilmelidir. 

Stresten kaynaklanan sorunların başında gelen diş gıcırdatma sorununun sürekliliği halinde dişlerin yapısı bozulur ve dişlerde aşınmalar ortaya çıkar. Ayrıca çene yapısında önemli sorunlar oluşması riski vardır. Bu tür sorunların önlenebilmesi için diş hekimine başvurmak ve gece plağı kullanmak gereklidir. 

 

Gece Plakları Nedir?

Uyku sırasında diş gıcırdatma ve çene sıkma gibi nedenlerden ortaya çıkabilecek sorunların dişlerde oluşturabileceği aşınma ya da çenede kayma gibi sorunların engellenmesi için tasarlanan ağız plak desteklerine gece plakları adı verilir.

Gece plakları dişlerin gıcırdatılmasını ve çenede yaşanan kayma problemlerinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Gece plakları aynı boyutta olmaz ve her hasta için ayrı boyutta ve kişiye özel gece plağı yapılması gerekir. Bu yüzden gece plağı kullanacak olan her hastanın çenesinin ve dişlerinin ölçüsü alınmalı aynı zamanda kişiye özel plak üretimi yapılmalıdır. 

Kişi özelinde alınan ölçüler kullanılarak kalıplar oluşturulur. Gece plakları bu ölçüler alınıp kalıplar çıkarıldıktan sonra yapılır ve kullanım sırasında hastanın diş hekiminin talimatlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

 

Gece Plakları Kimler İçin Uygundur?

Gece plakları genellikle;

  • Gıcırdatma nedeniyle dişlerde aşınma olması,
  • Dişlerde sıcaklık değişimlerine karşı hassasiyet görülmesi,
  • Stres nedeniyle diş gıcırdatma problemi yaşanması,
  • Kişi uykudan uyandığında çene ve baş ağrısının olması halinde kullanılır. 

 

Gece Plakları Nasıl Uygulanır?

Gece plağı kullanma ihtiyacı olan ya da çeşitli rahatsızlıklar nedeniyle diş hekiminin gece plağı kullanmasını uygun bulduğu kişilerin çene ve diş yapısı diş hekimi tarafından incelenir. Diş hekimi hastanın yapısına uygun olacak şekilde özel bir ağız koruyucu yapar. Gece kullanılması amacıyla yapılan gece plakları koruyucu özellikleri sayesinde dişilerin birbirine sürtmesini engeller. Böylece diş yapısının da çene yapısının da bozulması önlenir.

 

Gece Plakları Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gece plaklarının günlük yaşamda kullanılması da mümkündür. Eğer birey gün içinde strese maruz kalması durumunda dişlerini gıcırdatıyorsa gece plakları kullanması faydalı olabilir. Bununla birlikte plak kullanımının 24 saatlik periyot içerisinde 12 saatten daha fazla sürmesi uygun değildir. Gece plağı günde en az 4 saat ayda en az 21 gün süreyle kullanılabilir. Gece plaklarının farklı renklerde ve boyutlarda olması mümkündür.

Gece plaklarının hassas bir yapısı vardır. Bu nedenle yemek yerken çıkarılsalar dahi bakteri, yağ ve zararlı maddelerin ağız yoluyla bulaşması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınması olasılığı vardır. Bu aynı zamanda gece plaklarının deforme olmasına yol açabilen bir durumdur. Gece plaklarının farklı yöntemlerle temizlenmesi mümkün olmakla birlikte genellikle gece plağı temizliğinin alkol ile yapılması önerilir. Yumuşak bir bez ve çok az alkolle gerçekleştirilen temizlik sırasında sert hareketlerden kaçınmaya özen gösterilmelidir.

Gece plakları sabun ve diş macunuyla da temizlenebilir. Bu da kolay ve etkili bir yöntemdir. Sabun ve diş macunuyla yapılan temizleme kapsamında yumuşak kıllı diş fırçasına sabun ya da diş macunu sürüldükten sonra gece plağı temizlenir. Ardından bol su ile durulama yapılır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.