Yüz Estetiği

Göz Kapağı Estetiği

Göz çevresindeki deri, yüzün diğer bölgelerine göre daha ince ve narin bir yapıya sahiptir. Bu durum kırışıklık ve yıpranmalara karşı dayanıksız olmasının en önemli nedenidir. Yaş alma, stres, sigara kullanımı, cilt bakım süreçlerinin aksatılması ve güneş ışınlarına maruziyet gibi farklı etkenler göz çevresinde kırışıklık, göz altı torbası, göz altı morluğu, alt ve üst göz kapağında sarkma gibi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ortaya çıkan yaşlı, yorgun ve uykusuz görünüm estetik açıdan kaygılara yol açabilir.

Yaş almayla birlikte göz kapaklarının gerilmesi ve göz kapaklarını destekleyen kasların zayıflaması fazla yağın göz kapaklarının altında ve üstünde toplanmasına yol açabilir. Bunun sonucunda kaşların altında ve göz kapaklarının üstüne oluşan torbalar sarkık göz kapakları oluşturabilir. Göz kapaklarındaki sarkma yaşlı bir görünümün yanı sıra sarkmanın derecesine bağlı olarak çevresel görüşü de sınırlandırabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Nedir?

Göz kapaklarının görünümünün iyileştirilmesi amacıyla uygulanan estetik prosedüre göz kapağı estetiği adı verilir. Göz kapağı estetiği ameliyatı alt kapağa, üst kapağa ya da her ikisine birden uygulanabilir. Erkekler ve kadınlar göz kapağı estetiğine hem fonksiyonel hem estetik nedenlerle yoğun ilgi göstermektedir. 

Göz kapağı estetiği ameliyatı kapsamında göz kapaklarındaki kırışıklıklar, sarkmalar, torbalar ve eğer varsa göz kapağı derisinde biriken kolesterol kristalleri, kılcal damar izleri ya da tümör ameliyatlarının neden olduğu deformasyonlar giderilebilir.

Göz kapağı estetiğinin başarılı olması için hastanın kaslarının pozisyonu ve sorunun derecesi titizlikle değerlendirilmelidir. Kaş düşüklüğü de varsa göz kapağı estetiğinin kaş kaldırma ile kombine edilmesi daha iyi sonuçlar alınmasını sağlar. Kaş düşüklüğü giderilmeden göz kapağı estetiği yapılması halinde kaş daha fazla düşebilir ve estetik açıdan hoş olmayan bir görünüm oluşabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Kimler İçin Uygundur?

Göz kapağı estetiği; 

  • Üst göz kapağında cilt fazlalığı, 
  • Cilt altındaki kas ve bağ dokusunda zayıflık,
  • Alt göz kapağında cilt gevşemesine bağlı sarkma,
  • Yağ torbalanması,
  • Alt göz kapağı ligamentlerinde zayıflık,
  • Gözyaşı bezinde sarkma, 
  • Yağ dokusunda çökme ya da öne doğru fıtıklaşma,
  • Alt göz kapağında cilt fazlalığı, 
  • Alt göz kapağı ile yanak arasında çökme gibi deformasyonların varlığı halinde uygulanabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst göz kapağı estetiği nadir durumlar dışında lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genellikle 1 ila 3 saat içerisinde tamamlanır. Üst göz kapağı estetiği bölgedeki fazla deri ve kas dokusunun kesilip çıkarılmasıyla uygulanır. Kesi göz kapağı katlanma çizgisinden yapıldığı için görünür bir iz kalmaz. 

Alt göz kapağı estetiğinde kirpiklerin altından kesi yapılır. Alt göz kapağı estetiği yapılacaksa genel anestezi uygulanması gerekir. Operasyon sırasında cilt kaldırılıp altındaki yağ paketçikleri göz altı çukuruna yayıldıktan sonra fazla deri ve kas kesilir. Prosedür tamamlandıktan sonra göz altı çöküklüğü hala devam eden hastalarda göz altı yağ enjeksiyonu ya da göz altı ışık dolgusu gibi medikal estetik prosedürlerinin uygulanması gerekliliği oluşabilir.

 

Göz Kapağı Estetiği Sonrası İyileşme Süreci

Göz kapağı estetiğinden sonra reçete edilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Uygulama bölgesinde oluşan morluk ve şişlik prosedürün kapsamına ve hastanın cilt özelliklerine göre 1 ila 2 hafta içinde düzelir. Birkaç gün istirahat edilmesi ve fiziksel aktivitenin kısıtlanması iyileşme sürecini olumlu yönde etkiler. Bu süreçte öne doğru eğilmekten, yorulmaya neden olabilecek uzun yürüyüşlerden ve ağırlık kaldırmaktan kaçınılmalıdır. 

Ameliyattan sonra 4-5 gün süreyle bölgeye su temas ettirilmemelidir. İyileşme sürecinde baş yukarıda kalacak şekilde yatılmalıdır. Ameliyattan sonraki birkaç hafta gözler güneş ışığına ve rüzgâra karşı daha duyarlı bir hale gelir. Bu nedenle güneş gözlüğü takılmadan dış ortamlarda bulunulmamalıdır. Göz kapağı ameliyatını izleyen 2 hafta boyunca havuzdan, denizden ve ağır fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.  

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.