Saç Ekimi

Ice Greft Saç Ekimi

Kadınlar ve erkekler arasında son derece popüler bir prosedür olan saç ekimi farklı yöntemler kullanılarak uygulanabilir. Ice greft saç ekimi, saç greftlerinin eksizyonu ve implantasyonu aşamasında FUE tekniğinin kullanıldığı bir yöntemdir. Bununla birlikte elde edilen foliküller oda sıcaklığındaki salin solüsyon yerine çok düşük sıcaklıktaki bir solüsyon içinde bekletilir. Temel olarak diğer saç ekim teknikleriyle farklılık göstermemekle birlikte uygulama sırasında farklı işlemler uygulanması söz konusudur. 

Saç ekim işleminde donör bölgeden alınan saç greftleri, ekim yapılana kadar 5-6 saat kadar izotonik solüsyonda bekletilir. Bu süre içinde saç greftleri; sıcaklık dalgalanması, iskemi, dehidrasyon gibi nedenlere bağlı olarak travma yaşayabilir. Bunun sonucunda oksijen eksikliği ve hücre enerjisinin tükenmesi gibi genel saç yoğunluğunu, greftlerin canlılığını ve ekimi yapılan köklerin hayatta kalma oranlarını etkileyen bir dizi olumsuzluk ortaya çıkabilir.

Bu durumun önlenebilmesi için saç greftleri için depolama solüsyonunda uygun koşullar sağlanmalıdır. Saç greftlerinin soğutulması, metabolik hızlarının yavaşlatılması diğer bir deyişle daha az oksijene ve daha az besine gereksinim duymaları anlamına gelir. Antiinflamatuar etkiye sahip olan soğutma işleminde kullanılan solüsyona saç köklerinin gelişmesine katkıda bulunacak antioksidanlar ile vitaminler de eklenir. Böylece greftler herhangi bir hasar oluşmadan, daha uzun sürelerle vücut dışında kalabilir.

 

Ice Greft Saç Ekimi Nedir?

Ice greft saç ekimi, donör bölgeden alınan greftlerin soğuk pedli solüsyonlarda bekletilmesi yoluyla uygulanan bir yöntemdir. Bu tekniğin uygulanmasıyla saç köklerinin doğallığını ve canlılığını koruması sağlanır. Aynı zamanda herhangi bir şekilde hasar görmesi önlenerek saç ekimi işleminin başarısı artırılır.

Ice greft saç ekiminde, yüksek oranda antioksidan ve vitamin içeren özel bir solüsyon kullanılır. Bu sayede alınan greftlerde doku ve hücre kaybı yaşanması önlenebilir. Saç köklerinin canlı kalmasını özel solüsyon sağlar. Bu yöntemde saç kökleri çok az miktarda deriyle beraber çıkarılır ve daha sonra bu dokuyla beraber saçsız bölgeye nakledilir.

 

Ice Greft Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Ice greft saç ekimi çok yoğun saç ekimi yapılması gereken hastalara uygulanabilecek en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir. Tek bir seans ile çok daha fazla sayıda saç kökü ekilmesi mümkün olduğundan 3.000 ila 6.000 arası greft ekimine ihtiyaç duyan hastalara önerilir. Saç dökülmesi başlangıç seviyesinde olan ve mevcut saçlarının arasına saç ekimi yaptırmak isteyen kişilere de ice greft saç ekimi uygulanabilir.

 

Ice Greft Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Ice greft saç ekiminde, greflerin canlılığının vücut dışında da korunması sağlanır. Bunun nedeni saç ekiminin, greftler özel solüsyonda bekletildikten sonra yapılmasıdır. Donör bölgeden alınan sağlıklı saç kökleri, doku ve hücre kaybını önleme özelliğine sahip soğuk solüsyonda bekletilir. Burada soğutulan saç kökleri vitamin ve mineral depolarlar. Diğer bir deyişle sıcaklık değerinin düşük olması, hücrelerin uyku sürecine girmesine neden olur. Bu sayede mineral ve vitamin israfı söz konusu olmaz.

Saç ekimi yapılacak bölgeye lateral slit denilen keskin, ince uçla kanallar açılır. Kanalların greftlerin derinliğine ve kalınlığına aynı zamanda uygun açıda ve yönlerde açılması saç ekiminin başarısını doğrudan etkiler. Gerekli hassasiyet gösterilmediği takdirde doğal bir görünüm elde edilmesi mümkün değildir.

 

Ice Greft Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Ice greft saç ekimi sonrası birkaç gün dinlenilmesi önerilir. Meslek gereği havadaki toza ve kire maruz kalma riski varsa bir süre işe ara verilmeli ve enfeksiyon riski minimize edilmelidir. Öne doğru eğilmemeye ve terlememeye özen gösterilmelidir. İyileşme sürecinde hamam, sauna, güneş ışınları ile sıcak ve soğuk basınçlı suyla duş almaktan kaçınılmalıdır. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.