Kozmetik Diş Hekimliği

İmplant

Birey herhangi bir dişini ya da dişlerini yaralanma ya da hastalık nedeniyle kaybettiğinde hızlı kemik kaybı, kusurlu konuşma veya çiğneme düzeninde rahatsızlıkla sonuçlanan değişiklikler gibi komplikasyonlar yaşayabilir. Bu durumda kaybedilen bir dişin diş implantı ile değiştirilmesi hastanın yaşam kalitesini ve sağlığını önemli ölçüde iyileştirebilir.

Dental implant sistemleri, bir dental implant gövdesi ve dental implant abutmentinden oluşur. Ayrıca bir abutment sabitleme vidası içerebilir. Dental implant gövdesi, diş kökü yerine cerrahi olarak çene kemiğine yerleştirilir. Dental implant abutmenti genellikle abutment sabitleme vidası ile implant gövdesine takılır ve takılan yapay dişleri desteklemek için diş etlerinden ağza doğru uzanır.

 

İmplant Nedir?

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve birkaç ay içinde kemikle kaynaşarak uygulama bölgesindeki eksik diş kökünün yerini alan bir vidadır. Çene kemiğine yerleştirilen doku uyumlu vida ile eksik dişin giderilmesine dayanan diş hekimliği prosedürü de implant tedavisi, implant ve implant cerrahisi vb. şekilde isimlendirilir. Çene kemiğiyle kaynaşmış bir diş implantına sahip olmak doğal bir dişi taklit edecek yapay bir dişe sahip olmak anlamına gelir. Dental implant yakınındaki dişleri etkilemeden kendi başına durur ve bu büyük bir stabiliteye sahip olduğu anlamına gelir.

Diş implantı ve çene kemiği arasındaki kaynaşma sürecine “osseointegrasyon” adı verilir. Diş implantları insan vücudunda yabancı bir cisim olarak tanınmadan kemikle bütünleşme imkânı veren titanyumdan üretilir.

 

İmplant Kimler İçin Uygundur?

İmplant tedavisi temelde çene ve yüz gelişimini tamamlamış aynı zamanda 18 yaşın üzerindeki kişilere uygulanır. Bunun için bireyin tek ya da daha fazla diş eksikliği olması gerekir. İmplant tedavisi uygunluğu kararı kişi özelinde verilmekte olup bireyin çene yapısı implant tedavisine uygun olmalıdır. Aynı şekilde ağız dokusu sağlıklı olmalı ve kemik iyileşme sürecini olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. 

 

İmplant Nasıl Yapılır?

İmplant tedavisi hasta özelinde planlanan bir diş hekimliği prosedürüdür. Tedaviye uygun bulunan hastalardan çene kemikleri ve ağızdaki dişlerin ölçüsü alınır. Titanyum vidalar, yapay diş kökleri olarak takılarak protezlere destek sağlaması için çene kemiğine yerleştirilir. Ortalama 3 ila 6 ay içinde implantlar çene kemiğiyle kaynaşır. Osseointergrasyon süreci sonunda implantlar protezleri taşıyacak duruma gelince protezler yerleştirilerek implant tedavisi tamamlanır.

Eğer hastanın çene kemiği yapısı, implant tedavisi uygulanacak kalınlıkta değilse ilave kemik cerrahisi prosedürlerine başvurulması gerekebilir. Bu tür vakalarda lokal anestezi altında kemik tozu takviyesi yapılır. Bu prosedürün amacı kemik kalınlığının ve yüksekliğinin iyileştirilmesi, implant desteği sağlamak için yeterli seviyeye getirilmesidir. Prosedürün ardından kemik ve kemik tozunun yer değiştirme işleminin tamamlanması için kişi özelinde değişiklik göstermekle birlikte genellikle 6 aylık bir sürece gereksinim duyulur.

 

İmplant Sonrası İyileşme Süreci

Dental implant tedavisini izleyen 2 saat yiyecek ve içecek tüketilmemelidir. İlk 24 saat süreyle yumuşak ve soğuk yiyeceklerin tüketilmesi tercih edilmeli, ilk hafta boyunca sıcak yiyecek ve içeceklere beslenme programında yer verilmemelidir.

İyileşme sürecinin başlaması için implant tedavisinden sonraki ilk 24 saat ağız çalkalanmamalı ve tükürülmemelidir. İmplant tedavisinin uygulandığı akşam dişlerin fırçalanmaması ve gargara kullanılmaması önerilir. Uygulamadan 36 saat sonra 2 hafta boyunca günde iki kez tuzlu su ya da ağız gargarasıyla gargara yapılmalıdır. 

İlk 24 saat alkol ve sigara kullanılmaması, iyileşme sürecinde diş hekiminin reçete ettiği ilaçların düzenli olarak alınması önerilir. İlk gün göz altı ve yanak bölgesinde şişlik oluşabilir. Şişlikler genellikle 10 günde içinde kendiliğinden düzelir. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.