Kozmetik Diş Hekimliği

Kanal Tedavisi

Mikropların dişlerde zarara neden olabilen asitler üretmesi sonucu diş çürüğü olarak da bilinen hasar ortaya çıkar. Dişte boşluk adı verilen deliklere neden olabilen diş çürüğü tedavi edilmediği takdirde ağrı, enfeksiyon ve hatta diş kaybı görülebilir.

Diş çürükleri bakterilerden ve yiyeceklerden kaynaklanabilir. Diş ve diş etlerindeki şeffaf, yapışkan maddelere plak denilir. Plaklarda tüketilen gıdalardaki şekerlerle beslenen bakteriler bulunur. Beslenme sırasında bakterilerin ürettiği asitler yemekten belirli bir süre sonra dişlere saldırır, zaman içinde diş minesini tahrip ederek dişlerde çürümeye neden olabilirler. 

Kötü şekilde çürüyen veya enfekte olan bir dişi onarmak ve kurtarmak amacıyla kanal tedavisinden faydalanılabilir. Bu kapsamda sinir ve pulpa çıkarıldıktan sonra dişin içinin temizlenmesi sağlanır. Eğer kanal tedavisine ihtiyacı olan dişe tedavi uygulanmazsa dişi çevreleyen dokunun enfekte olmasına bağlı olarak apseler ortaya çıkabilir.

 

Kanal Tedavisi Nedir?

Dişin içindeki ölü ya da ölmekte olan sinir dokusunun ve bakterilerin çıkarılması yoluyla dişi kurtarmak için uygulanan diş hekimliği prosedürü kanal tedavisi olarak adlandırılır. Bazı hastalarda dişin içindeki pulpa, bakteriler ya da hastalık tarafından enfekte edilebilir ya da dişte oluşan travmatik bir yaralanmadan dolayı hasar görebilir. Enfekte olan bir kök kanalının tedavi edilmemesi durumunda ağızdaki bakteriler kan dolaşımına girerek vücudun diğer bölgelerinde enfeksiyona yol açabilir. Kanal tedavisi uygulamak potansiyel olarak vücudun diğer bölgelerindeki zararlı enfeksiyonları önlemeyi ve hasarlı dişi kurtarmayı sağlayabilir. 

 

Kanal Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Kanal tedavisi;

  • Sinirlerin herhangi bir travması ya da enfeksiyonu,
  • Çürük dişteki bakterilerin dişin içerisinden geçmesi ve pulpayı istila etmesi,
  • Yontulma ya da kırılma gibi nedenlerle travmaya neden olan dişlerden sinirlerin açığa çıkması,
  • Çürük nedeniyle dişin enfekte olması gibi durumlarda uygulanabilen bir diş hekimliği prosedürüdür.

 

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kanal tedavisinin ilk adımı diş etlerinin topikal bir maddeyle uyuşturulması, sonra bölgede uyuşma sağlanması için diş etlerine lokal anestezik enjekte edilmesidir. Anestezi etkisi ortaya çıkınca tedavi edilecek dişin üst kısmında küçük bir delik açılır. Dişin üst kısmında acıkan delik yoluyla pulpaya, pulpa odasına ve kök kanallarına ulaşabilmektir. Pulpa çıkarıldıktan sonra pulpa odası temizlenerek, kanalların artıklardan ve dokulardan arındırılması sağlanır. Kanallar antibiyotik ilaçlarla ve diş eti çizgisine kadar olmak kaydıyla geçici dolgu maddeleriyle doldurulur. Bazı durumlarda kanal birkaç gün açık bırakılırken bazı durumlarda hemen kanal dolgusuyla doldurulması tercih edilebilir.

Kanalların kalıcı olarak kapatılmadığı durumlarda geçici dolgu çıkarıldıktan sonra yeniden kontaminasyonun önlenmesi için pulpa odasıyla kanalların kauçuk benzeri bir maddeyle doldurulması sağlanır. Dişin hala zayıf olduğu tespit edilirse dişin güçlendirilmesi amacıyla kanal dolgusu üzerine metal post yerleştirilmesi gündeme gelir.

Alan doldurulup kalıcı olarak kapatıldıktan sonra etkilenen dişin üzerine yerleştirilecek yapay taç yapma amacıyla dişin ölçüsü alınır. Bazı hastalarda kalıcı taç üretilip yapıştırılana kadar dişin üzerine geçici bir taç yerleştirilmesi tercih edilebilir.

 

Kanal Tedavisi Sonrası İyileşme Süreci

Kanal tedavisinden sonra hastanın ağzındaki uyuşma tamamen geçene dek yemek yememek gerekir. Yemek yenilmeye başlandığında ise bölgedeki hassasiyet geçene kadar tedavi edilmiş dişi kullanarak doğrudan çiğneme ve ısırma yapmamaya özen gösterilmelidir.

Kanal tedavisinden sonra bölgede geçici şişlik ve ağrı görülebilir. İyileşme sürecinde başı yüksekte tutarak yatmak şişmenin azaltılmasını sağlayabilir. 

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra hasta doktorun reçete ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalı, ılık su ve tuzla gargara yaparak ağzını temiz tutmaya özen göstermelidir. Böylece tedavi edilen dişi çevreleyen diş etlerine herhangi bir enfeksiyon yerleşmesi riski önlenir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.