Vücut Estetiği

Karın Germe

Karın bölgesinde hamilelik, aşırı kilo alımının ardından hızlı bir şekilde kilo kaybı, yaş alma gibi nedenlerle sarkma meydana gelebilir. Karın bölgesindeki fazla deri ve yağın alınması, sarkık görünümün sıkılaştırılması için uygulanabilecek en etkili yöntem karın germedir. Karın germe ameliyatı sayesinde karın bölgesindeki aşırı deri sarkması, yağ fazlalığı ve karın ön duvarı kaslarındaki gevşeme gibi sorunlar tek bir cerrahi uygulamayla giderilebilir. Bazı hastalarda daha etkili sonuçlar alınması için karın germe ameliyatının liposuction ile kombine edilmesi gündeme gelebilir.

 

Karın Germe Nedir?

Karın germe karın bölgesinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan fazla derinin ve yağın alınması aynı zamanda gevşek kasların sıkılaştırılması amacıyla uygulanan estetik cerrahi prosedürüdür. Karın bölgesindeki kas yapısındaki gevşemeyle göbek üzerinde ve çevresinde meydana gelen sorunların giderilmesi için karın germe kişi özelinde planlanmalıdır. Yağlanma probleminin de olduğu durumlarda liposuction yönteminden de yararlanılabilir. Yağlanma olan hastalara liposuction uygulanmadan sadece karın germe estetiği yapılması halinde estetik açıdan hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkabilir. Uygulanan cerrahi prosedür sonrası daha sıkı ve düz bir karın görünümü elde edilmesi mümkündür. 

 

Karın Germe Kimler İçin Uygundur?

Karın germe estetiği genellikle 30 ila 60 yaş aralığındaki erkek ve kadın hastalara uygulanır. Ancak ameliyata uygunluk kişi özelinde değerlendirilir. 

  • Çeşitli nedenlere bağlı olarak karın bölgesinde düzenli diyet ve egzersizle giderilemeyen yağlanma olan, 
  • Dramatik kilo kaybı ya da hamilelik nedeniyle karın şeklinde bozulma meydana gelen, 
  • Sezaryen ya da çoklu hamileliğin ardından karın cildi ve kasları kendiliğinden normal, gergin şeklini almayan,
  • Karnında deformasyonlar bulunan,
  • Çeşitli nedenlerle karın kasları zayıflayan kişilere karın germe yapılabilir.

Karın germe yapılacak kişilerin ameliyata engel sağlık sorunu olmamalıdır. Karın germe ameliyatı ile bölgedeki çatlakların azaltılması mümkün olabilse de tüm çatlakların giderilmesi söz konusu olmayabilir.

 

Karın Germe Nasıl Yapılır?

Karın bölgesinin mevcut durumuna ve giderilmek istenilen sorunun derecesine göre karın germe ameliyatı farklı tekniklerle uygulanabilir. Karın bölgesinde sarkma ve gevşeklik gibi sorunlar fazlaysa tam karın germe ameliyatı yapılarak daha geniş bir bölge üzerinde çalışılır. Mini karın germe ameliyatında daha kısıtlı bir alan üzerinde işlem gerçekleştirilir. 

Abdominoplasti sırasında uygulanacak teknik ve müdahale edilecek bölge, diğer etkenlere göre hasta özelinde belirlenir. Sezaryen izi olarak bilinen bölgeden yanlara doğru çizgi şeklinde kesi yapılır. Göbek deliği bölgesine kadar olan kısımda yer alan çatlak ve sarkık deri alınır. Göbek deliğinin üst kısmındaki deri aşağı doğru gerdirilir. Uygun pozisyonda yeni bir göbek deliği oluşturulur. Sarkma ve gevşemenin yanı sıra aşırı yağlanma da varsa liposuction yapılır. Karın duvarı zarları üzerine toplayıcı dikişler yerleştirilerek gevşemiş karın kasları sıkılaştırılır. Böylece bölgedeki kasların eski sertliklerini elde etmesi sağlanır. 

Mini karın germe ameliyatında kasık bölgesi üzerinde daha küçük kesiler yapılır. Kasık üstü ve göbek deliği arasındaki bölgede uygulanan prosedür kapsamında yalnızca göbek deliği altındaki alanın gerilmesi sağlanır. Genellikle alt göbek bölgesinde problem yaşayan kişilere uygulanır ve göbek deliğine dokunulmaz. 

 

Karın Germe Sonrası İyileşme Süreci

Karın germe ameliyatından sonra estetik cerrah tarafından belirtilen süre boyunca korse kullanılır. İlk 3-4 gün hasta karın bölgesinde gerginlik hissedebilir. Bu süreçte hafif öne doğru eğik yürünmesi önerilir. Ameliyat sonrası hissedilen ağrıların giderilmesi için ağrı kesici kullanılabilir. Erken iyileşme döneminde dizlerin altına yastık koyulmalı ve bacaklar kalçadan bükülerek yatılmalıdır. Ameliyattan sonra 2 ay ağır eşyalar kaldırılmamalı ve tempolu spor yapılmamalıdır. Karın germe estetiği ile elde edilen görünümün korunabilmesi için düzenli olarak hekimlerin önerdiği egzersizler uygun tempoda yapılmalı ve beslenme düzenine dikkat edilmelidir. İyileşme sürecinde sigara ve alkol tüketiminin durdurulması önerilir. Aksi halde iyileşme süresi uzayabilir ve enfeksiyon riskinde artış meydana gelebilir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.