Saç Ekimi

Kaş Ekimi

Kaşlar özellikle kadınlar için yüzün en göze çarpan detaylarındandır. Kaşlarda oluşan çeşitli sorunlar kaş dökülmelerine neden olabilir. Bu durumda hem kadınlarda hem erkeklerde istenmeyen bir görünüm ortaya çıkabilir. Kaşlarda dökülme ve kaş kaybı yaşanması durumunda sıklıkla başvurulan kaş ekimi, saç ekimi işlemindeki teknikler kullanılarak, titizlikle planlanan ve gerçekleştirilen bir prosedürdür.

 

Kaş Ekimi Nedir?

Kaşların kalınlığı, şekli ve yüze uyumu; anlamlı, genç ve canlı bir ifadeyi destekleyerek yüz güzelliğinin ya da çekiciliğinin vurgulanmasını sağlar. Kaş bölgesi yalnızca yüzde en dikkat çeken bölge olmakla kalmaz. Aynı zamanda yüz ifadesinde de belirleyici rol oynar. Bu yüzden kaş ekimi yapılmadan önce yüze uygun bir tasarım yapılması sürecin belki de en önemli aşamasıdır. Kaşlardaki seyrekliklerin ve dökülmelerin giderilmesi ya da daha kalın kaşlara sahip olunmak istenmesi durumunda etkili ve kalıcı bir yöntem olan kaş ekimine sıklıkla başvurulur. Bu kapsamda donör bölgeden alınan kıl kökleri, kaşın dökülme ya da seyrekleşme yaşanan kısımlarına nakledilir.

 

Kaş Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Kaş ekimi 18 yaşını tamamlamış kadınlara ve erkeklere uygulanabilir. Kaş ekimi yapılması için hedef bölgede kesin ve kalıcı kaş kaybı yaşanmış olması şartı aranır. Kalıcı kaş kaybı olmayan bölgelere kaş ekimi yapılmaz. 

 

Kaş Ekimi Nasıl Yapılır?

Kaş ekimi yapılmak için öncelikle donör bölgede, kaş ekimi yapmak için ihtiyaç duyulan kök alımının yapılması için yeterli bir alan tıraş edilir. Donör bölgeden alınan köklerin, kaş ekimine kadar canlılığını koruması için özel bir solüsyonda bekletilmeleri gerekir. Kökler toplandıktan sonra kişi özelinde planlanmış olan kaş bölgesi içinde kalan ekim yapılacak bölgeye kanallar açılarak tek tek greftler yerleştirilir. Böylece kaş ekimi işlemi tamamlanır.

Kaşların görüntüsü yaşam boyu kişiyle birlikte olduğundan kaş ekimi en doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde kişinin yüzüyle uyumsuz ve estetik olmayan bir görünümle karşı karşıya kalınabilir. Doğal bir görünüm elde edilmesi için kaş ekimi sırasında greftlerin ekileceği kanal sayısı maksimize edilmelidir. Kullanılacak greft sayısı mutlaka kişinin kaş yapısına göre belirlenmelidir. Kanalların yönlerinin doğru bir şekilde belirlenmesi için kaşın şekli dikkate alınmalıdır. Doğal kaş görünümünün yakalanması için tekli kök alımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Eğer kaş ekiminin yapılacağı kanallar açılırken yanlış açılırsa ters yönde gelişim ve zayıflık gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. 

Lokal anestezi altında gerçekleştirilen kaş ekimi işleminin ne kadar süreceği kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Süre hangi sayıda greft ekimine ihtiyaç duyulduğuna bağlı olarak farklılaşabilir. 

 

Kaş Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Kaş ekimi işlemi yapıldıktan sonraki ikinci gün klinik ortamında ilk yıkama gerçekleştirilir. Bu aşamada hasta yıkama işlemini kendisinin nasıl yapması gerektiği konusunda bilgilendirilir. Kaş ekimi işleminden sonra 10. günde yapılan kontrol sırasında eğer kaş bölgesindeki kabuklanmalar devam ediyorsa son bir yıkama işlemi yapılır. Bu işlemin amacı kaşlardaki kabukların arındırılması ve ekilen köklere oksijen ulaşmasının sağlanmasıdır. 

Kaş ekiminden sonra en az 15 gün zorlanmaya neden olabilecek sporlardan uzak durulmalı ayrıca sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir.

Kaş ekimi işleminden 3 ay sonra ekim yapılan bölgede kaşlar çıkmaya başlar. Yaklaşık 8 ila 10 ay içinde kaş ekimi işleminin sonucu görülebilir. Kaş ekimi işleminden sonraki ilk 1 yıl boyunca kaşlar, saçlar gibi daha hızlı bir şekilde uzayabilse de operasyonun üzerinden 1 yıl geçtikten sonra net bir kaş formu elde edilmesi mümkün olur. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.