Saç Ekimi

Kirpik Ekimi

Gözün kimyasal ve fiziksel iritan ve yabancı cisimlere karşı korunmasında çok önemli bir rol üstlenen kirpikler anatomik yapıları sayesinde refleksle göz kapaklarının kapanmasını sağlar. Tabii ki estetik ve çekici görünümdeki rolleri de yadsınamaz. Kirpikler alt ve üst göz kapaklarının birbirlerine bakan yüzeylerinin dış kısımlarında, 2 ila 3 sıra şeklinde bulunur. 

Endokrin hastalıklar, Alopecia ve trichotillomania gibi cilt problemleri, sistemik hastalıklar, metabolik anomaliler, travma, çeşitli ilaçların yan etkileri ve yaş alma sonucu kirpiklerde dökülmeler yaşanabilir.

 

Kirpik Ekimi Nedir?

Kirpikler insanlarla temasımızı sağlayan gözlerimizde yer aldığından eksik olmaları ya da hiç olmamaları estetik açıdan önemli bir sorun haline dönüşebilir. Kirpik ekimi için FUE yöntemiyle ense bölgesinden saçlı deri ya da bacaklardan tekli saç folikülleri alınır. Ancak kirpik ekimi enfeksiyon, göz tansiyonu ve arpacık gibi durumlarda yapılamayacağından öncelikle hasta uzman tarafından göz muayenesinden geçirilmelidir. 

 

Kirpik Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Kirpik ekimi;

  • Doğuştan seyrek ve ince kirpik yapısına sahip olunması,
  • Takma kirpik kullanımından dolayı kirpiklerde zedelenme oluşması,
  • Kozmetik ürünlerin aşırı kullanımı sonucu kirpiklerin azalması,
  • Travma, Alopesi ve göz kapağı ameliyatları sonrası,
  • Ektodermal displazi gibi doğumsal genetik hastalıklar bulunması,
  • Trikotillomanya, lupus eritematozus gibi sorunlar olması,
  • Radyoterapi ve kemoterapi sonrası kalıcı kirpik kaybı yaşanması durumlarında uygulanabilir.

 

Kirpik Ekimi Nasıl Yapılır?

Kirpikler alt ve üst göz kapağında bulunduğundan hastanın isteği doğrultusunda hem alt hem üst kirpiklere kirpik ekimi yapılabilir. 

Kirpik ekimi sırasında göz kapakları kesinlikle hareket ettirilmemelidir. Bu nedenle olası bir sorun yaşanmasını önlemek için hasta sedasyonla uyutulur. Bu sayede kirpik ekimi sırasında hem hastanın hem doktorun konforu sağlanır. Kirpik ekimi işleminde FUE yöntemi kullanılır. Ekim işleminin gerçekleştirilmesi için kıl köklerinin alınacağı donör bölge belirlenir. Genellikle kirpik ekimi için donör bölge olarak ense bölgesi ya da favori bölgesi kullanılır. 

Kirpik ekimi işleminde de diğer tüm prosedürlerde olduğu gibi kıl köklerinin yerleştirilmesi için kanal açılması gerekir. Kirpik ekiminde bunun için genellikle kanal açma ya da Fransız iğnesi teknikleri kullanılır. Kirpik ekimi işleminde açılacak kanalların kıl kökleriyle uyumu çok önemlidir. Ayrıca kanal açılma açısı, doğal görünüm bozulmayacak şekilde açılmalıdır. Greftler donör bölgeden mikro motor kullanılarak tek tek toplanır ve açılan kanallara yerleştirilmesiyle kirpik ekimi tamamlanır.

 

Kirpik Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Kirpik ekiminden sonra hastanın göz kapaklarında hafif morumsu siyahımsı bir çizginin ortaya çıkması mümkün olmakla birlikte bu normal bir durum olarak değerlendirilmelidir. Ayrıca hastanın günlük yaşantısında kesintiye neden olacak bir durum değildir. Kirpik ekiminden sonra erken dönemde ekilen kirpikler deriyle tam olarak kaynaşmadığından dış etkenlere karşı koruma sağlanmalıdır. Belirtilen süre boyunca makyaj yapılmamalı ve ekim bölgesi yabancı maddelerle temas ettirilmemelidir. İlk 3 gün mümkün olduğunda dış ortamlarda bulunmamaya, güneş ışınlarına, toza ve suya maruz kalmamaya özen gösterilmelidir.

Kirpik ekimi işleminin üzerinden birkaç gün geçtikten sonra kirpik köklerinde küçük kabuklanmalar oluşması söz konusu olabilir. Bunlar dikkatli bakılmadığı sürece fark edilmediklerinden hastanın görüntüsünü ve günlük yaşantısını olumsuz yönde etkilemeleri mümkün değildir. 

Kirpik ekimi işleminden sonra da saç ekiminden sonra olduğu gibi şok dökülme yaşanabilir. Genellikle kaş ekimi yapıldıktan 1 ay sonra şok dökülme görülür. En çok 3 ya da 4 ay sürer. Kirpik ekimi işlemi sırasında ekimi yapılan kirpiklerin uygulama bölgesine tutunması ve doğal kirpikler gibi görünmeye başlaması için kişi özelinde değişiklik göstermesi mümkün olsa da ortalama 4 ila 6 aya ihtiyaç vardır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.