Kozmetik Diş Hekimliği

Kompozit Bonding

Estetik diş hekimliğinde en sık uygulanan prosedürlerden biri olan kompozit bonding diş bütünlüğünün sağlanması noktasında etkili bir çözümdür. Bonding diş estetiğinin yeniden sağlanması amacıyla diş renginin ve şeklinin değiştirilmesini, dişin boyutlarıyla oynanmasını ve diş kusurlarının düzeltilmesini sağlar. Kompozit bonding yöntemi kompozit lamine ya da estetik dolgu olarak da adlandırılır. Bu prosedürde diş yüzeyinden herhangi bir şekilde doku kaldırılmadan sadece istenilen bölgeye diş renginde kompozit rezin ya da bonding materyali eklenmesi sayesinde tek seansta kalıcı estetik çözümler elde edilebilir.

 

Kompozit Bonding Nedir?

Doğal diş rengine uygun kompozit dolgunun sertleştirilmesi ve diş yapısında herhangi bir aşındırma işlemi uygulanmasına gerek kalmadan dişe yapıştırılması prensibiyle gerçekleştirilen diş hekimliği prosedürüne bonding adı verilir. Hastanın dişindeki küçük şekil bozuklukları ve aralıklar olduğu durumlarda bonding malzemesi kullanılarak dişlerin kesilmesi ihtiyacı oluşmadan dişlerin üzerine eklemeler yapılması mümkündür.

Bonding yönteminde kompozit madde kullanıldığından uzun dönemde dişlerde renklenme oluşabilir. Bunun nedeni kompozitin renklenmeye açık bir madde olmasıdır. Ancak bu kişi özelinde değişiklik gösterebilecek bir durumdur. Çay, kahve gibi dişlerde renklenmeye neden olabilecek yiyecek ve içecekleri sık tüketen kişilerin dişlerinde renklenme olasılığı daha fazladır. Renklenme aynı zamanda dolgu yüzeyinin cilalanmasına göre farklılık gösterebilen bir durumdur. Diş yüzeyi ne kadar cilalı ve pürüzsüz olursa renklenme yaşanması olasılığı o kadar fazla olur.

 

Kompozit Bonding Kimler İçin Uygundur?

Diş görünümünün neden olduğu pek çok estetik kaygının giderilmesi amacıyla kompozit bonding uygulanabilir. Dolgu şeklinde yapılan tedavilerde eğer hasta diş şeklini beğenmediyse kişiye özel olarak bonding yapılabilir. Hem hızlı hem ekonomik bir tedavi olan kompozit bonding tedavisi; dişin renginin ya da şeklinin değiştirilmesi, dişlerin büyütülmek ya da dişlerdeki kusurların giderilmek istenmesi, diş kırıklarının giderilmesi, dişler arasındaki boşlukların ve dişlerdeki çürüklerin tedavi edilmesi ve dişlerin boylarının eşitlenmesi gibi farklı ihtiyaçların karşılanması için tercih edilebilir. 

 

Kompozit Bonding Nasıl Yapılır?

Kompozit bonding yapılmadan önce ilk adım tedavi edilecek dişin uygulamaya hazırlanmasıdır. Dişte çürük yoksa anestezi yapılması gerekmez. Diş hekimi tedavi edilecek dişin rengiyle en yakından eşleşecek olan kompozit dolgu rengini renk kılavuzundan seçer. Daha sonra tedavinin hazırlık sürecine başlar. 

Bonding uygulaması yapılacak dişin yüzeyi pürüzlendirilip kondisyon sıvısı uygulanır. Bu işlemin amacı yapıştırıcı malzemenin dişe daha kolay yapışmasını sağlamaktır. Malzeme sertleşmeden önce istenilen şekle getirilir. Bağlama malzemesinin sertleştirilmesinde genellikle lazer ya da parlak ışık kullanılır. Yapıştırma malzemesi sertleştikten sonra diş hekiminin şekillendirmesi ya da kesmesi mümkündür. Bu işlemden sonra kalan diş yüzeyinin gölgesiyle ve parlaklığıyla uyum sağlayacak şekilde parlatılır.

Yaklaşık 30 ila 60 dakika içinde tamamlanan kompozit bonding işleminde malzemenin kalitesi ve diş hekiminin deneyimi çok önemlidir. Genellikle bir seansta prosedür tamamlanmakla birlikte yapılacak olan işleme göre daha fazla sayıda seans ihtiyacı doğabilir.

 

Kompozit Bonding Sonrası İyileşme Süreci

Kompozit bonding uygulaması eğer lokal anestezi altında yapıldıysa uyuşukluk tamamen geçene kadar yemek yenilmemesi ve sıcak içecekler tüketilmemesi gerekir. Tedavinin yapıldığı gün ağırlıklı olarak yumuşak besinler ve sıvı gıdalar tüketilmelidir.

Kompozit dolgu sonrasında hafif bir ağrının yanı sıra sıcak-soğuk ve basınç hassasiyeti hissedilmesi söz konusu olabilir. Bu durumun giderilmesi için basit ağrı kesicilerin kullanılması etkilidir. 

Uygulamanın ardından rutin ağız bakımı eksiksiz bir şekilde yerine getirilmelidir. Ayrıca sert yiyecekler tüketmekten kaçınılması, dişlerin bakımı ve temizliği konusunda özen gösterilmesi önemlidir. Tüm bunların yanı sıra düzenli diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması en önemli gereklilikler arasında yer alır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.