Vücut Estetiği

Liposuction

Liposuction vücuttaki belirli bir bölgeyi şekillendirmeye yardımcı olmak için derinin altından farklı yöntemlerle yağ alınmasını içeren cerrahi bir operasyon olarak tanımlanabilir. Bölgesel yağ birikintisi olan belirli bölgeleri hedeflemek ve şekillendirmek için tasarlanmış olan liposuction karın, uyluk, göğüs, kollar, sırt, bel ve hastanın ihtiyacı doğrultusunda farklı bölgelere uygulanabilir.

Liposuction yöntemiyle uygulama bölgesindeki yağ hücreleri kalıcı olarak uzaklaştırılır. Ergenlik döneminden sonra insan vücudundaki yağ hücrelerinin sayısı artmadığından liposuction yapılan bölgede yeniden yağ hücresi oluşması söz konusu değildir. Ancak liposuction yapıldıktan sonra dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yaşam tarzı haline getirilmezse bölgede kalan yağ hücrelerinin hacminde artış meydana gelebilir. Bu nedenle liposuction prosedürüyle elde edilen sonuçların kalıcılığı kişinin yaşam tarzı alışkanlıklarında yaptığı değişikliklere bağlıdır.

 

Liposuction Nedir?

Vücutta şekil bozukluğuna neden olan, düzenli diyet ve sporla giderilemeyen inatçı yağ birikintilerinin giderilmesi amacıyla uygulanan işleme liposuction adı verilir. Liposuction farklı tekniklerle uygulanabilmesine karşın farklılaşan tüm tekniklerde temel amaç bölgesel yağ birikintilerini gidermektir. Etkili bir vücut şekillendirme yöntemi olan liposuction zayıflama yöntemi olarak düşünülmemelidir. Liposuction vücut şekillendirme amacıyla tek başına uygulanabileceği gibi meme küçültme, yüz germe, karın germe gibi farklı estetik cerrahi uygulamalarıyla da kombine edilebilir. Ayrıca yağ enjeksiyonu işlemi uygulanacak hastalarda da işlemin ilk adımı donör bölgeden liposuction yöntemiyle yağ alınmasıdır.

 

Liposuction Kimler İçin Uygundur?

Liposuction genellikle ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın bir kiloda ve sabit vücut ağırlığına sahip olan ancak vücudunun belirli bölgelerinde düzenli diyete ve egzersize dirençli, inatçı yağ birikintileri bulunan kişilere uygulanan bir yöntemdir. Hem erkeklere hem kadınlara liposuction yapılması mümkündür. Liposuction yapılacak kişinin iyi bir cilt tonuna sahip olması, ciltte hiç gevşeklik olmaması ya da çok az olması tercih edilir. Elastikiyetini kaybeden ciltlerde liposuction ile germe ameliyatlarının kombine edilmesi gerekmektedir. 

 

Liposuction Nasıl Yapılır?

Liposuction yönteminin hangi teknikle uygulanacağı hasta özelinde belirlenir. Liposuction uygulamasının ne kadar süreceği başka bir prosedürle kombine edilip edilmeyeceğine, kaç bölgeye liposuction yapılacağına, uygulama bölgesinin genişliğine ve ne kadar yağ alınacağına bağlı olarak değişebilir.

Uygulama yapılacak bölgeye özel bir solüsyon enjekte edilir. Bölge uyuşturulduğundan uygulama sırasında acı ve ağrı hissedilmesi riski ortadan kaldırılır. Yağların alınacağı bölgeye kanüllerin yerleştirilmesi için 1-2 mm’lik kesiler yapılır. Kanüller yerleştirildikleri bölgedeki kısmen sıvılaştırılmış yağları bağlı bulundukları vakum makinesi aracılığıyla emerler. Vakum borusunun yüzeyde hareket ettirilmesi yoluyla bölgedeki yağın daha hızlı parçalanması ve hızlıca dışarı alınması sağlanır. Liposuction uygulaması sona erdikten sonra sıvı birikimini önlemek ve sıvının dışarı akmasını sağlamak için kesiler bir süre açık bırakılır. Daha sonra kesiler kapatılarak sıkı bir bandajlamayla prosedür tamamlanır.

 

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Liposuction sonrası iyileşme süreci uygulanan prosedürün kapsamına göre kişi özelinde değişiklik gösterebilir. Liposuction uygulamasından sonra belirtilen süre boyunca kompresyon giysisi giyilmesi gerekir. Böylece hem operasyondan kaynaklanan ağrı azaltılabilir hem de vücudun yeni şeklini alması sürecine katkıda bulunabilir.

Liposuction uygulamasını izleyen erken dönemde sıvı tüketimi artırılmalıdır. Ayrıca elde edilen sonuçların kalıcı olması için kalori alımı konusunda sınırlamaya gidilmelidir. Liposuction ameliyatından sonraki erken dönemde hareketsiz kalınmaması çok önemlidir. Bu süreçte hafif tempolu yürüyüş yapmak kan pıhtısı oluşması riskini azaltabilir. Ancak liposuction prosedürünü izleyen ilk 4 hafta içinde yorucu egzersizler yapmaktan kaçınılmalıdır. 

Uygulamadan kaynaklanan şişlik ilk birkaç hafta içinde kademeli olarak azalır. Birkaç ay içinde ise ciltte sıkılaşma oluşmaya başladığı fark edilebilir. Elde edilen sonuçların net bir şekilde görülebilmesi için genellikler birkaç aylık bir süreye gereksinim duyulur. 

Liposuction sonrası kanı sulandırıcı etki yaratan alkol tüketiminin bırakılması önerilir. Aynı şekilde iyileşme sürecini uzatabilen ve enfeksiyon riskini artırabilen sigara tüketimine de ara verilmesi gerekir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.