Meme Estetiği

Meme Büyütme

Kadınların görünümünden memnun olması, kendilerini güzel hissetmelerini ve öz güvenlerinin yüksek olmasını sağlayan en önemli noktalardan biridir. Memelerin yeterince büyük ve vücudun geri kalanıyla uyumlu olmaması kadınları estetik açıdan en çok rahatsız eden konular arasında yer alır. Bu nedenle meme estetiği yalnızca ülkemizde değil dünya genelinde de en sık uygulanan meme estetiği prosedürleri arasında yer alır.

 

Meme Büyütme Nedir?

Normalden daha küçük olan memelerin büyütülmesi ve daha estetik bir görünüm kazandırılması amacıyla uygulanan estetik cerrahi prosedür meme büyütme olarak isimlendirilir. Meme büyütme hasta özelinde belirlenen boyutlarda ve özelliklerdeki implant ya da protez olarak da bilinen ve silikondan yapılan implantların meme altına yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Böylece memeye arzu edilen hacim ve şekil kazandırılır. Meme büyütme küçük göğüslü kadınlara daha iri, güzel ve dolgun göğüslere sahip olma imkânı sağladığından çok popüler bir estetik cerrahi prosedür olma niteliği taşır. 

 

Meme Büyütme Kimler İçin Uygundur?

Meme büyütme meme gelişiminin tamamlandığı 18 yaşından sonra uygulanabilir. Meme büyütme yapılacak kişinin ameliyata engel bir sağlık sorunu bulunmamalıdır. Memelerinin küçük olmasından öz güven eksikliği yaşayan, göğüs ölçüleriyle kalça ölçüleri uyumlu olmayan, doğum ve emzirme süreci sonrasında memelerinde küçülme, gevşeme ya da sarkma oluşan, kilo dalgalanmaları nedeniyle memeleri küçülen ya da şekil bozukluğu olan ve memeleri arasında asimetri bulunan kişilere meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Meme büyütme ameliyatı normal şartlarda 18 yaşından sonra uygulansa da ergenlik döneminde memeler arasında asimetri gelişmesi ve bu durumun kişide ciddi psikolojik sorunlara neden olması halinde ailenin ve estetik cerrahın onayıyla 18 yaşından küçük hastalara da meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

 

Meme Büyütme Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı genel anestezi altında uygulanır. Ameliyatın ne kadar süreceği prosedürün kapsamına göre kişi özelinde değişiklik gösterebilir. 

Meme büyütme ameliyatı farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Kişi özelinde hangi tekniğin tercih edildiği meme implantının yerleştirildiği konumu ve kesi yerini doğrudan etkiler. Eğer hastanın meme dokusu yeterli miktardaysa implant meme altı oluğundan kesi yapılarak meme dokusunun altına yerleştirilir. Üst polde meme dokusu yeterli değilse doğal bir görünüm sağlanabilmesi için meme implantı göğüs altına yerleştirilir.

Diğer bir teknikte insizyon meme ucu çevresinde yapılarak hastanın meme dokusu hacmine bağlı olmak kaydıyla meme implantı meme dokusunun ya da göğüs kasının altına yerleştirilir. Ayrıca nadir olmakla birlikte koltuk altından kesi yapılarak silikon implantın kasın altına yerleştirilmesi de tercih edilebilir.

 

Meme Büyütme Sonrası İyileşme Süreci

Meme büyütme ameliyatından sonra estetik cerrah tarafından belirtilen süre boyunca özel sutyen kullanılır. Bu sayede ödem ve ağrı kontrolü konusunda avantaj sağlanır. Operasyonun ardından oluşan ağrıların giderilmesi için basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Bu dönemde iyileşme döneminin hızlı ve sağlıklı olması için doktorun reçete ettiği tüm ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Ameliyat izlerinin kalacağı yer kullanılan tekniğe göre değişebilir. Sağlıklı bir iyileşmeyle birlikte yavaş yavaş silikleşen kesi izleri genellikle 6 ila 12 ay içinde belirginliğini kaybeder.

Meme büyütme ameliyatından sonra aktif bir dinlenme dönemi geçirilmesi çok önemlidir. Bu dönemde kısa yürüyüşler yapmanın ve oturarak dinlenmenin dinlenme sürecine dahil olduğu ve sürekli yatarak dinlenmenin bel ve sırt ağrısı oluşmasına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Ameliyata bağlı olarak meydana gelen morluklar ve şişlikler genellikle 3. günden itibaren azalmaya başlar. En az 2 hafta hasta yorucu aktivitelerden uzak durmalı, 4 hafta süreyle yorucu sporlardan, ağır işlerden ve ağır fiziksel aktiviteden kaçınmaya özen göstermelidir. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.