Meme Estetiği

Meme Dikleştirme

Memelerde çeşitli nedenlerle yumuşama, sarkma ve deformasyon meydana gelmesi kadınlarda estetik kaygılar oluşmasına neden olabilir. Yağ ve süt bezlerinden oluşan memeler yaş alma, kilo dalgalanmaları, genetik etkenler, doğuştan gelen yapısal bozukluklar, hamilelik ve emzirme gibi nedenlere bağlı olarak deforme olabilir ve dik görünümünü kaybedebilir. Memelerin derilerinin gevşemesi, hacimlerinin azalması ve sarkma oluşması gibi durumların giderilmesi ve memelerin daha estetik bir görünüme sahip olması noktasında meme estetiği uygulamaları devreye girer. Meme estetiği ameliyatları sırasında memelerin büyütülmesi, küçültülmesi veya dikleştirilmesi mümkündür. Meme dikleştirme ameliyatları tek başlarına ya da büyütme ve küçültme operasyonları ile kombine şekilde uygulanabilir.

 

Meme Dikleştirme Nedir?

Çeşitli etkenlere bağlı olarak formu bozulan memeleri yeniden şekillendirmek ve dikleştirmek için meme dikleştirme ameliyatı yapılır. Bu prosedür kapsamında memelerdeki deri fazlalıkları alınır ve meme konturunu çevreleyen doku sıkılaştırılır. Kadınların daha genç ve dik bir göğüs profiline sahip olmasını amaçlayan meme dikleştirme ameliyatı hem estetik kaygıları hem de öz güven problemlerini giderir.

 

Meme Dikleştirme Kimler İçin Uygundur?

Meme dikleştirme meme gelişimini yani 18 yaşını tamamlamış ve ameliyata engel bir sağlık sorunu olmayan kişilere uygulanır. Bununla birlikte meme dikleştirme ameliyatı için uygunluk kararı yapılan değerlendirmeler sonucunda her hasta özelinde verilir.

  • Memelerdeki sarkmaların, biçim ve hacim kayıplarının giderilmesi,
  • Memelerin sallanan, uzamış ve düz bir görünümü olması,
  • Desteklenmediğinde meme uçlarının meme katlantı çizgisinin altında konumlanması,
  • Areolanın ve meme uçlarının aşağı doğru bakması,
  • Araolada genişleme ya da deride gerilme olması,
  • Memelerden birinin diğerine oranla daha aşağıda konumlanması halinde meme dikleştirme ameliyatı uygulanabilir.

 

Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme genel anestezi altında ve kişi özelinde farklı tekniklerle gerçekleştirilebilir. Memelerdeki sarkma hafif ölçüdeyse memenin altına silikon implant yerleştirilerek diş göğüslere kavuşulabilir. Sarkmanın aşırı derecede olduğu ve meme dokusu elastikiyetinde ciddi azalma bulunduğu hallerde meme dokusuna müdahale edilerek meme dikleştirilebilir. Bu kapsamda memedeki fazla deri çıkarılır, meme dokusu yeniden şekillendirilir ve memeye yuvarlak bir form kazandırılır. Gerekli durumlarda meme ucu ideal konuma getirilir. Memenin iç yapısında doku yeterli değilse ya da meme dokusunun çıkarılması gerekiyorsa silikon protez kullanılarak meme dikleştirme yapılabilir. Uygulanan teknikler farklı olsa da hepsinin amacı hastanın hacimli, dik ve dolgun memelere kavuşmasını sağlamaktır.

Meme dikleştirme genellikle ters T ve lolipop teknikleriyle yapılır. Lolipop tekniğinde meme ucu çevresinde yapılan kesi çizgi şeklinde meme altı kıvrımına doğru devam eder. Fazla doku çıkarılarak meme başının ideal konuma taşındığı teknik genellikle hafif düzeydeki sarkmaların giderilmesinde tercih edilir. 

Ters T tekniğinde, lolipop kesi tekniğinde yapılan kesilere ilaveten meme altı katlantı çizgisinde yatay olarak bir kesi daha yapılır. Sarkmanın ileri düzeyde olduğu hastalarda tercih edilen ters T tekniğinde meme dokusunun fazla olan kısmı çıkarılarak sarkık görünüm iyileştirilir.

 

Meme Dikleştirme Sonrası İyileşme Süreci

Meme dikleştirme ameliyatından sonra ortalama 8 hafta sporcu sutyeni kullanılır. Genellikle hastaların 4 ila 7 gün içinde günlük hayatlarına dönmeleri mümkün olur. Doktorun reçete ettiği ilaçların düzenli kullanımı iyileşme sürecini hızlandırır. 

Meme dikleştirme ameliyatından sonra hissedilmesi olası hafif şiddetli ağrılar için basit ağrı kesiciler kullanılabilir. Operasyondan sonraki ilk hafta sert ve ani hareketler yapılmamalı, ağır kaldırılmamalıdır. İyileşme sürecini olumsuz etkileyebileceği için ameliyatı izleyen 10 gün alkol ve sigara kullanılmamasına özen gösterilmelidir.

Meme dikleştirme ameliyatından sonraki 2 hafta yüzüstü yatılmamalı ve araba kullanılmamalıdır. Genellikle 4 hafta sonra hafif sporlara başlanması mümkün olur. Meme dikleştirme ameliyatından sonra göğüs çizgisinin altında ya da meme başı çevresinde kalan iz 1 ila 3 ay içinde toparlanmaya başlar. Ortalama 1 yıl içinde cildin rengini alır ve belirginliğini kaybeder.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.