Meme Estetiği

Meme Küçültme

Meme küçültme yalnızca estetik olarak daha iyi bir görünüme kavuşmak için uygulanmaz. Memelerin normalden büyük olmasından kaynaklanan çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesi noktasında da meme küçültme estetiği ameliyatından faydalanılabilir. Memelerin normal kabul edilenden daha büyük boyutlara sahip olması aşırı terleme, sırt ağrısı, bel ağrısı ve pişik gibi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Ayrıca kıyafet seçimi ve günlük hareketler sırasında zorluk yaşanmasına bağlı olarak kadınlarda psikolojik olarak bazı sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu tür durumlarda meme küçültme estetiği yapılması estetik açıdan da sağlık açısından da bir gereklilik halini alabilir. Pek çok hastada meme küçültme ile meme dikleştirme kombine edilir. 

 

Meme Küçültme Nedir?

Normalden daha büyük boyutlara sahip olan memelerin küçültülmesi amacıyla uygulanan estetik cerrahi prosedürüne meme küçültme adı verilir. Meme küçültme prosedürünün amacı kadınlarda hem fiziksel hem psikolojik açıdan birtakım rahatsızlıklara neden olan memelerin küçültülmesi ve vücudun genel hatları ile uyumlu hale getirilmesidir. Meme küçültme ameliyatı kapsamında memelerdeki fazla yağlı deri ve göğüs dokusu çıkarılır. Böylece hem memelerin vücudun kalanı ile uyumlu bir boyuta sahip olması hem de daha estetik görünmesi sağlanır. Aynı zamanda kadının yaşam kalitesi de artırılır.

 

Meme Küçültme Kimler İçin Uygundur?

18 yaşını ve meme gelişimini tamamlamış olan kişilere uygulanabilen meme küçültme ameliyatı fiziksel ve psikolojik sağlık açısından çok ciddi sorunlara neden olduğu taktirde 18 yaşından önce de yapılabilir. Bu durumda hem ailenin hem de estetik cerrahın onayına ihtiyaç vardır.

  • Memelerin boyutlarının büyüklüğü nedeniyle boyun, sırt ve bel ağrısı yaşanması,
  • Memelerin vücudun kalanıyla uyumlu boyutlarda olmaması,
  • Memelerin boyutundan dolayı kıyafet seçimi sırasında sorunlar yaşanması,
  • Memelerdeki sarkma ve irilik nedeniyle meme başının normal yerine göre çok aşağıda bulunması,
  • Memelerin ağırlığından dolayı sutyen askılarının omuzlara bası yapması,
  • Omuzlarda öne doğru eğilme ve boyunda bükülme olması,
  • Memelerin altında özellikle yaz aylarında kızarıklık, mantar ve pişik oluşan kişilere meme küçültme ameliyatı yapılabilir.

 

Meme Küçültme Nasıl Yapılır?

Genel anestezi altında uygulanan meme küçültme ameliyatında farklı teknikler kullanılabilir. Meme altındaki kıvrımdan, memenin ucundan ve memenin altından ters T şeklinde kesi yapılabilir. Kişi özelinde seçilen tekniğe göre kesi yapıldıktan sonra memede bulunan fazla yağlar ve dokular çıkarılır. Uygulanan işlem sonrası meme toparlandığından belirli bir ölçüde dikleştirme etkisi de sağlanır. 

 

Meme Küçültme Sonrası İyileşme Süreci

Meme küçültme ameliyatından sonra hastalar genelde 3. günden itibaren yorulmayacakları sosyal aktivitelere dahil olmaya başlarlar. Ameliyattan çıktığında hastanın göğüsleri sutyene benzer sargılara sarılmış olur. Genellikle 1 hafta sonra sargılar çıkarılır. Ameliyattan sonra 4 hafta sporcu sutyeni kullanılması önemlidir. Böylece ameliyatın ardından göğüslerin daha kolay şekillenmesi ve olası darbelere karşı korunması sağlanır. 

Ameliyat bölgesinde şişlik, hissizlik ve morarma görülmesi doğal bir durum olarak değerlendirilir. Bu belirtiler geçici olduğundan operasyonu izleyen birkaç gün içinde kendiliğinden düzelir. 

Meme küçültme ameliyatını izleyen en az 3 ay boyunca ağır egzersizlerden, sporlardan ve zorlanmaya neden olabilecek hareketlerden uzak durulmalıdır. Ameliyatın ardından reçete edilen antibiyotiklerin ve ağrı kesicilerin kullanılması hem ağrının kontrol altına alınmasını hem de enfeksiyon oluşması riskinin minimize edilmesini sağlar. 

Tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi meme küçültme estetiği ameliyatından sonraki iyileşme süreci de hasta özelinde birtakım unsurlara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genellikle tam iyileşmenin sağlanması için 6 aylık bir süreye gereksinim duyulmaktadır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.