Obezite

Post Bariatrik Cerrahi

Son yıllarda obezite en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Obezite vücutta sağlık açısından yüksek risk unsuru oluşturabilecek derecede aşırı yağ birikimi ile karakterizedir. Ayrıca kalp hastalığı, uyku apnesi, tansiyon ve diyabet gibi çeşitli ikincil hastalıklara neden olması riski de vardır.

Düzenli diyet ve egzersizle fazla kilolarından kurtulamadığı gibi ikincil sağlık sorunlarıyla da karşı karşıya kalan kişilerde, cerrahi yöntemler uygulanması yoluyla dramatik kilo kaybı sağlanabilir. Meydana gelebilen aşırı kilo kaybı neticesinde hastalarda sıklıkla sarkma sorunu ile karşılaşılır.

Kilo veren kişilerin cilt sarkmaları estetik anlamda rahatsızlık yarattığında post bariatrik cerrahiler gündeme gelebilir. Post bariatrik cerrahiler genel anlamda vücut germe ve şekillendirme operasyonlarını kapsayan bir nitelik taşır.

Post Bariatrik Cerrahi Nedir?

Bariatrik cerrahi prosedürleri uygulanması sonucu dramatik kilo kaybı yaşayan hastaların vücutlarının belirli bölgelerinde sarkma ve deformasyon görülmesi söz konusu olabilir. Bariatrik cerrahi sonrasında yaşanan kilo kaybına bağlı olarak kişinin vücudunda ortaya çıkan sarkma, fazlalık ve deformasyonların giderilmesi amacıyla post bariatrik cerrahi prosedürlerinden faydalanılabilir. Hastanın ihtiyaçlarına göre kişi özelinde belirlenen prosedürler kombine estetik ameliyatlar niteliği taşırlar.

Post Bariatrik Cerrahi Kimler İçin Uygundur?

Post bariatrik cerrahi;

  • Bariatrik cerrahi prosedürlerinden sonra hedef kilosuna ulaşan ve bu kiloyu belirli bir süre korumayı başaran,
  • Bariatrik cerrahiden sonra yaşanan dramatik kilo kaybına bağlı olarak vücudunda çeşitli sarkmalar ve deformasyonlar oluşan,
  • Vücudunun belirli bölgelerinde aşırı yağ birikimi minimum düzeyde olmasına karşın deri fazlalıkları bulunan,
  • Ameliyat sonrası elde edilecek sonuçlara ilişkin beklentileri gerçekçi olan,
  • Operasyonun ardından düzenli bir beslenme ve egzersiz programını benimseyecek olan kişilere uygulanabilir.

Post Bariatrik Cerrahi Hangi İşlemleri İçerir?

Post bariatrik cerrahi; karın germe, kol germe, meme küçültme, meme dikleştirme, uyluk germe, popo estetiği ile ihtiyaca göre liposuction ve yağ enjeksiyonu prosedürlerini içerir. Farklı prosedürlerden oluşan bu kombine ameliyatlar kişinin ihtiyaçlarına göre planlanır ve uygulanır. Genel anestezi altında gerçekleştirilen prosedürlerin bir arada ya da sırayla uygulanması mümkündür. Hastanın vücudunu istenilen şekle sokma amacıyla planlanan prosedürler sayesinde bariatrik cerrahi sonrası dramatik kilo kaybı yaşayan hastanın vücudundaki sarkma, fazlalık ve deformasyonlar giderilebilir.

Post Bariatrik Cerrahinin Yararları Nelerdir?

Post bariatrik cerrahi ameliyatları kombine estetik ameliyat niteliğine de sahip bulunduklarından her hasta özelinde, kişisel ihtiyaçlara göre planlanması avantajını sağlar. Bu kapsamda hastanın ihtiyaçlarına göre ihtiyaç duyulan bölgelere müdahale edilmesi hatta daha iyi bir görünüme kavuşturulmak istenilen birden fazla bölgeye tek bir ameliyat uygulanması göz konusu olabilir.

Bariatrik cerrahi prosedürlerinden sonra yaşanan dramatik kilo kaybına bağlı olarak vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan sarkmaların ve gevşemelerin giderilmesi sayesinde aşırı kilo kaybına bağlı olarak oluşan kötü görünümün iyileştirilmesi sağlanır. Hastanın vücut hatları belirginleştirilir, daha estetik bir görünüm kazandırılır ve kişide belirgin bir öz güven artışı elde edilir. Birden fazla bölgedeki operasyon tek bir ameliyat ile yapılabildiğinden eş zamanlı operasyonların yalnızca bir kez anestezi alınarak yapılması ve iyileşme sürecinin de eş zamanlı yaşanması imkânından yararlanmak mümkün olur.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.