Saç Ekimi

PRP

PRP, seyrek ve zayıf saçların daha güçlü ve sağlıklı olması amacıyla uygulanan ameliyatsız uygulamaların başında gelir. PRP yöntemiyle saç kökleri yeniden canlandırılır. Böylece seyrelen ya da zayıf düşen saçlara gerekli hücre yenilenmesi desteği sağlanır ve daha güçlü hale getirilmeleri mümkün olur. PRP tedavisi ameliyatsız tedavi seçeneklerinden biri olarak hem saç dökülmesini engelleyebilir hem de saç ekimi ile eş zamanlı yapıldığında saç ekimi operasyonunun sonuçlarına katkı sunabilir.

Zayıflayan ve incelen saçların onarılması amacıyla uygulanan saç için PRP yöntemi sayesinde saç kökleri kalınlaşır, daha hacimli bir görünüme kavuşur. Bunların yanı sıra PRP tedavisi saçları dökülmelere karşı korur. PRP tedavisinin saç folikülü canlılığını artırma özelliği de bulunur. Uyuyan saç köklerini canlandırıp saç dokusunu onararak saçların büyümesini teşvik etme görevini üstlenir. Özellikle ince yapılı saçların olduğu cilt bölgelerinde trombositlerin bölgeye sağladığı keratinosit ve epitelyal büyüme etkenleriyle başarılı ve etkili sonuçlar alınması mümkündür. PRP tedavisi kısa bir süre içerisinde önemli ölçüde fayda sağladığından saç kaybının önlenmesi amacıyla en sık tercih edilen yöntemlerden biri olmayı başarmıştır.

 

PRP Nedir?

Platelet Rich Plasma ya da PRP tıbbın pek çok farklı alanında ve farklı amaçlarla kullanılan popüler bir tedavi yöntemidir. PRP saç tedavisi seyrek ve zayıf saçlara sahip kişilere saç kaybını önleme, saçları güçlendirme ve daha sağlıklı olmalarını sağlama amacıyla uygulanır. Bunun için kişiden kan alınır ve işlemden geçirilir. Elde edilen trombosit zengini plazmanın saçlı deriye uygulanması yoluyla saç kökleri onarılır. 

PRP yöntemi alanından uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. Kişiden alınan kanın işlemden geçirilip kullanılması şeklinde uygulandığından alerjik reaksiyon gelişmesi ya da herhangi bir hastalık bulaşması gibi istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınmaz. PRP uygulamasının ardından saç köklerinde canlanma başlar. Saç dokusu geliştiği gibi incelmiş ve yıpranmış saç folikülleri onarılır. Bu süreç sonunda PRP tedavisi uygulanan kişi sağlıklı ve canlı saçlara sahip olur.

PRP yeniden saç çıkartan bir yöntem değildir. Saçsız bölgede saç oluşumunu sağlayan tek yöntem saç ekimidir. PRP çeşitli nedenlerle zayıflamış ve güçsüzleşmiş saçların kalınlaşmasına ve güçlenmesine katkıda bulunur. Saçtaki doku onarımını sağlayarak saç büyümesini teşvik eden PRP aynı zamanda uyuyan saç köklerini canlandırma ve yeni saç büyümesini teşvik etme noktasında uyarıcı görevini üstlenerek önemli bir rol üstlenir. 

 

PRP Kimler İçin Uygundur?

PRP saç tedavisi; erkek tipi saç dökülmesi olan, saçlarında incelmeler ve seyrelmeler bulunan kişilere uygulanabilir.

 

PRP Nasıl Yapılır?

PRP uygulanacak kişiden 10 ila 20 ml arası kan alınır ve bu kan mikrofiltrasyon ile santrifüj yöntemleriyle işlemden geçirilir. Böylece alınan kanın içindeki kırmızı hücreler ayrıştırılır. İşlem sonucunda elde edilen platelet ve trombosit hücrelerinden zengin plazma materyali doku yenilenmesini sağlamak için saç köklerine enjekte edilir. Yaklaşık 30 dakikada tamamlanan PRP yöntemi hastada acıya ya da ağrıya neden olmaz. 

PRP tedavisinin kaç seans şeklinde uygulanacağı ve seansların sıklığı hasta özelinde belirlenir. Genellikle 3 ila 5 seansın 2 ila 4 hafta içinde tamamlandığı bir tedavi planlanır. PRP tedavisinin saç köklerindeki etkisi hemen oluşmaya başlamakla birlikte elde edilen etki uygulamanın üzerinden ortalama 3-4 hafta geçtikten sonra kesin olarak görülebilir.

 

PRP Sonrası İyileşme Süreci

PRP ağrılı ya da uzun iyileşme süreci gerektiren bir tedavi değildir. PRP tedavisinden sonra hastanın günlük hayatında herhangi bir kesinti yaşanmaz.  Enjeksiyon bölgesinde bir ağrı ya da tahriş meydana gelmediği takdirde saçın normal düzeninde yıkanmasına engel bir durum yoktur. 

PRP tedavisinden sonraki 72 saat boyunca saç boyanmamalı ve perma türü işlemler yapmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca enjeksiyon bölgesinde tahriş ve çeşitli komplikasyonlar oluşması riski dolayısıyla sert kimyasallar kullanılmamalıdır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.