Medikal Estetik

PRP Yüz Bakımı

Genetik etkenler, çevresel faktörler, yaş alma, sigara ve alkol kullanımı hücre yenilemesini yavaşlatarak metabolizmayı olumsuz yönde etkileyebilir. PRP enjeksiyonu yapılan bölgedeki dokularda onarım sürecinin başlaması sonucu rejenerasyon etkisi ortaya çıkar. Onarıcı etkiye sahip olan trombositler taşıdıkları bu özellik sayesinde bölgede yenileme sağlar. Ciltte derinden yüzeye onarılma başlatan PRP tedavisi sonrası kişinin cildindeki sarkmalar ve kırışıklıklar azalır, cilt lekeleri ve izleri hafifler. Aynı zamanda daha parlak ve sıkı bir cilt elde edilir.

 

PRP Yüz Bakımı Nedir?

PRP trombosit açısından zengin plazmanın vücuda enjeksiyon yoluyla verilmesi işlemine PRP adı verilir. Son yılların gözde medikal estetik prosedürlerinden biri olan PRP tedavisinin etkisi, temel bileşeninin insan vücudu açısından çok faydalı trombositler olmasından kaynaklanır. 

PRP tedavisinin etken maddesi kişinin kendi vücudundan gelir. Bu yüzden donör materyali ya da bağışlanan kanın alımı ile ilgili herhangi bir risk oluşması söz konusu değildir. Tedavi tamamen doğal olduğundan vücudun iyileşmesi için desteklenmesini sağlama özelliğine sahiptir. Kişinin kendi kanından elde edilen madde kullanıldığı için risksizdir ve yan etkisi yoktur.

 

PRP Yüz Bakımı Kimler İçin Uygundur?

Cildinde çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların, çatlakların, yaraların, akne izlerinin ve saç dökülmesi gibi estetik sorunların giderilmesini isteyen kişilere uygulamaya engel bir durumları olmaması halinde PRP yapılabilir. 

Etkili bir cilt gençleştirme tedavisi olması nedeniyle PRP genellikle 30 ila 40 yaşları arasında kırışıklıkları, sarkmaları ve vücudunun çeşitli bölgelerindeki cilt dokularında gevşemeleri oluşan kişilere hücre yenilenmesini sağlama amacıyla uygulanır. 

PRP kan hücrelerinin yoğunlukta olduğu plazmanın insan vücudunda bulunan hasar görmüş dokulara enjeksiyonuyla gerçekleştirilir. Böylece PRP yapılan bölgede yeni ve sağlıklı hücreler ortaya çıkar. Bunun temel nedeni hastadan alınan ve işlemden geçirilerek elde edilen maddenin yoğun miktarda büyüme faktörü içermesidir. Böylece vücut dokularındaki iyileşme süreci hızlandırılır.

 

PRP Yüz Bakımı Nasıl Yapılır?

PRP temel olarak hastadan alınan kanın işlemden geçirilmesiyle elde edilen trombosit yönünden zengin plazmanın küçük miktarlarda cilt altına enjekte edilmesi prosedürüdür. Hastadan kan alınması daha sonra ise alınan kanın trombositlere ve plazmalara ayrıştırılması PRP tedavisinin ilk adımıdır. Elde edilen PRP ince uçlu iğnelerle tedavi edilmek istenilen bölgeye enjekte edilir. Yüksek kalitede plazma elde edilebilmesi için hastanın tedaviden önce sağlıklı bir beslenme programı uygulaması gerekir. 

PRP enjeksiyonu sayesinde uygulama yapılan bölgeye, doğal kan dolaşımının getirebileceği miktardan çok daha fazla trombosit ulaştırılması mümkün olur. Bunun sonucunda bölgedeki kolajen miktarı da artırılır.

PRP tedavisinin toplamda kaç seans uygulanması gerektiği hasta özelinde ihtiyaçlara göre farklılaşabilir. Genellikle tercih edilen 7 ila 15 günlük aralıklarla 3 ila 4 seans uygulama yapılması yönünde olmaktadır.

 

PRP Yüz Bakımı Sonrası İyileşme Süreci

PRP enjeksiyonu yapılan bölgede uygulamaya bağlı olarak geçici şişlik ve kızarıklık meydana gelebilir. Buz kompresi şişliklerin giderilmesinde etkili bir yöntemdir. PRP enjeksiyonundan sonraki 7 gün boyunca kan sulandırıcı ilaçların bırakılması önemlidir.

PRP enjeksiyonu yapılan bölgeye en az 6 saat süreyle su değdirilmemesi önerilir. PRP yüz bakımından sonraki 24 saat makyaj yapılmaması gerekir. Ayrıca olası bir enfeksiyon riskiyle karşılaşılmaması için PRP tedavisinden sonraki erken dönemde havuza ve denize girilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

PRP enjeksiyonunu takip eden 2 gün boyunca sauna, hamam ve buhar odası gibi sıcak ortamlarda bulunmamaya özen gösterilmelidir. Ayrıca PRP tedavisinden sonraki ilk 3 gün süreyle sigara ve alkolden uzak durmak iyileşme sürecini olumlu etkileyen faktörler arasında sayılabilir.

 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.