Saç Ekimi

Sakal Ekimi

Sakallar erkeksi bir görünümün en önemli parçası olduğundan ergenlik dönemiyle birlikte erkeklerin hayali yoğun sakallara sahip olmaktır. Ancak bazı kişilerde sakallar doğuştan seyrek bir yapıdadır ya da çeşitli travmalar sonucu sakal bulunmaz. Gerek genetik etkenlerle gerek farklı nedenlerle çıkmayan ya da seyrek yapıda olan sakallar her zaman erkekler açısından sorun olmuştur. Sakal ekimi, erkeklere istedikleri sakal görünümüne kavuşma şansı verdiğinden popüler bir yöntem olma özelliğine sahiptir.

 

Sakal Ekimi Nedir?

Saçın arka kısmından ya da vücudun uygun görülen donör bölgesinden alınan kıl köklerinin yüzdeki sakalsız bölümlere ekilmesi işlemine sakal ekimi adı verilir. Tıpkı saç, kaş ve bıyık ekimlerinde olduğu gibi sakal ekimi işleminin amacı da hedef bölgedeki kıl eksikliğinin ya da kaybının giderilmesidir. Yaralanma, dökülme ya da belirli bir alanda sakal çıkmaması durumunda çevredeki sakal sıklığı dahilinde sakal ekimi yapılır. Hiç sakalı çıkmayan ve 20 yaşın üzerinde olan kişilerde sakal ekimi yapılacak olan alan hastayla birlikte belirlenebildiği gibi ekilecek olan greft sayısı da kişinin isteğine göre şekillendirilebilir.

 

Sakal Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Ergenlik döneminde hiç sakalı çıkmayan, çeşitli nedenlerle sakal kaybı yaşayan, sakallarında bölgesel eksiklik ya da seyreklik olan veya kaza, enfeksiyon gibi nedenler sonucu sakalları çok az olan ya da hiç çıkmayan kişilere sakal ekimi yapılabilir. 

Sakalların çıkmaması hormonal nedenlere bağlı olabileceğinden sakal ekimi yapılacak kişinin hormonların tamamen oturduğu ve düzene girdiği 20 ila 22 yaşına kadar beklemesi önerilir. Bu yaştan daha doğrusu hormonlar tamamen düzene girmeden önce sakal ekimi yapılmamasının nedeni, doğal gelişim sürecine bağlı olarak sakalların kendiliğinden çıkması ihtimali bulunmasıdır.

 

Sakal Ekimi Nasıl Yapılır?

Sakal ekiminde FUE yöntemi kullanılır. Bu kapsamda donör olarak sakal bölgesine yakın olmasına karşın kişinin estetik görünümü üzerinde önemli bir katkısı ya da gerekliliği bulunmayan boyundaki ve elmacık kemiklerindeki kıllar kullanılır. Bu bölgeden yeterli donör greft temin edilemediği durumlarda ense bölgesinden de greft alınabilir. 

Sakal ekiminden önce ekim yapılacak bölge buna bağlı olarak da ne kadar kıl kökü nakli yapılması gerektiği belirlenir. Kıl köklerinin genişliğine uygun ve doğru açılı olacak şekilde kanallar açılarak mikro motor aracılığıyla önceden belirlenen sayıda greft tek tek donör bölgeden toplanır.  Kıl kökleri kanallara tek tek ekilerek sakal ekimi süreci tamamlanır. Sakal ekimi uygulamasından sonra doğal ve estetik açıdan hoş bir görünüm elde edilebilmesi için kritik nokta kanal açma işleminin doğru yapılmasıdır.

 

Sakal Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sakal ekimi sonrası uygulama bölgesinde damarlanmaların arttığı ve kıl köklerinin diplerinde kırmızılıklar meydana geldiği görülebilir. Bu durum geçicidir ve kendiliğinden düzelir. 

Yüzün hassas bir yapısı olduğundan sakal ekiminden sonra yaşanan iyileşme süreci saç ekimine oranla daha uzun sürebilir. Sakal ekiminin başarısı için kıl köklerinin deformasyonuna neden olabilecek durumlardan kaçınılmalıdır. Aksi takdirde kıl kökleri nakledildikleri bölgelere sağlıklı bir şekilde tutunmaz ve büyümez.

Sakal ekiminden sonra dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri uygulama bölgesine temasta bulunulmamasıdır. Yine bu nedenle belirli bir süre atkı ve boğazlı giysi kullanımı önerilmez. Sakal ekimi yapıldıktan sonra iyileşme döneminde kıl köklerinin zarar görmesi riskinden dolayı yüzüstü yatılmaması ve sakal ekimi yapılan bölgenin mümkün olduğunda yastıkla temas ettirilmemesi önerilir. Saç ekimi sürecinde olduğu gibi sakal ekiminden yaklaşık bir ay sonra da şok dökülme yaşanır. Kıl köklerinin yenilendiği bu sürecin ardından sakallar yeniden uzamaya başlar.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.