Saç Ekimi

Sapphire Saç Ekimi

Sapphire saç ekimi saç ekiminde en doğal sonuçları elde etme ve daha sık saç ekimi yapma imkânı sağlayan, ileri düzey FUE saç ekimi tekniğidir. Saç ekimi uygulamalarının başarılı olabilmesinin temel koşulu mümkün olan en fazla sayıda greftin, en sağlıklı şekilde saç dökülmesinin meydana geldiği kısma nakledilmesidir. Ayrıca önemli olan diğer nokta ekilen saçların sık ve doğal görünmesidir. Bu yöntemde safir uçlu özel aletlerle açılan mikro kanallara donör bölgeden toplanan saç kökleri ekilir. Çok daha doğal bir görünüm sağladığından saç ekimi sonuçlarının başarısını artıran bir yöntem olarak kabul edilir. 

 

Sapphire Saç Ekimi Nedir?

FUE saç ekimi tekniğinin, safir cevherinden üretilen keskin uçlu özel cerrahi kalemlerle uygulanan minimal invasive versiyonu sapphire saç ekimi olarak adlandırılır. Sapphire saç ekimi temel olarak ayrı bir teknik değildir. Bununla birlikte FUE saç ekimi yönteminin başarısını ve konforunu daha üst noktalara taşıyan bir inovasyon olarak tanımlanabilir. Saç ekimi yapılacak bölgelerde mikro kanallar açmak için FUE tekniğinin ilkeleri doğrultusunda gerçekleştirilen sapphire saç ekiminde kullanılan özel safir uçlu bıçakların en önemli özelliği yaraların boyutunu küçültmesi ve iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. 

 

Sapphire Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Sapphire saç ekimi genel olarak saç dökülmesi ya da seyrelmesi sorunu yaşayan, donör bölgelerinde yeterli miktarda saç kökü bulunan kadın ve erkeklere uygulanabilir. Geniş bir bölgede şiddetli saç kayıpları, alın çizgisinin geriye gitmesi, şakaklarda açılma, saçın tepeden açılması, homojen açılma, sikatrisyel alopesi, traksiyon alopesi, kemoterapiye ya da kafa deri enfeksiyonuna bağlı alopesi nedeniyle kalıcı saç dökülmesi görülen kişiler de sapphire saç ekimi yönteminden faydalanabilirler. 

 

Sapphire Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Sapphire saç ekimi lokal anestezi altında yapılır. Saç kökleri, başın ense kısmından ya da seçilen farklı bir donör bölgeden mikro uçlar kullanılarak tek tek toplanır. Toplanan saç kökleri kalınlıklarına göre ayrıldıktan sonra özel solüsyonlarda saç ekimi işlemine hazır bir halde bekletilir.

1 mm - 1.,3 mm - 1.5 mm çapındaki özel safir uçlarla “V” şeklinde mikro kanallar açılır. Bu mikro kanalların keskin, pürüzsüz ve dayanıklı uçlarla saç kökü boyutunda açılması ve safir uçlarla daha fazla kanal açılabildiğinden saç köklerinin daha yakın ekilebilmesi sonucu başarılı ve doğal sonuçlar elde edilebilir. Açılan kanalların açı, yön ve sıklık açısından belirleyici olması saç görünümü doğrudan etkileyen faktörler arasında yer aldığından Sapphire saç ekimi bu noktada avantajlı bir yöntem olarak değerlendirilir.

Sapphire saç ekiminde kanallar açılırken ekilecek kıl kökünün çapıyla uyum sağlanması için farklı safir uçlar kullanılabilir. Saç kökleri, ekim yapılacak bölgenin karakteristik özelliklerine göre estetik bir görünüm sağlayacak şekilde planlanır ve “V” şeklindeki kanalları ekilir.

 

Sapphire Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Sapphire saç ekiminden sonraki ilk 1 hafta iyileşme sürecinin en hassas aşaması olarak kabul edilir. İlk 3 gün saçlar suyla temas ettirilmemeli ve mümkün olduğunca korunmalıdır. Bunun için söz konusu sürede gerekli kalınmadıkça dışarı çıkılması önerilmez. Eğer dışarı çıkılması zorunluysa başı terletmeyecek bir şapka takılması önerilir. Aynı şekilde terlemeye neden olabilecek aktivitelerden ve başı öne eğmekten kaçınılmalıdır. Erken iyileşme döneminde saç ekimi yapılan bölge temastan ve darbelerden korunmalıdır. 

Cerrahi deformasyon düşük olduğundan genelde ilk 1 ay içinde yara kabukları atılır. Bu dönemde yaşanan şok dökülmeden sonra yeni saçların uzama süreci beklenir. Saç ekiminden yaklaşık 6 ay sonra yeniden uzamaya başlayan saçlar önceleri zayıf olsa da uzadıkça kökler güçlenir, saç telleri kalınlaşır.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.