Saç Ekimi

SMP

Sağlık ve güzellik sektörü bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında pek çok rahatsızlığa yeni tedavi yöntemleri ile etkili çözümler sunmaktadır. Farklı alanlardaki sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunan gelişmeler aynı zamanda saç dökülmesi sorununun tanı ve tedavilerinin gelişmesinde de kritik bir rol üstlenmiştir. Bunlardan biri olan ve saç dövmesi, saç pigmentasyonu ya da mikropigmentasyon isimleriyle de bilinen SMP yönteminde kullanılan özel cihaz, uç ve mikro iğneler aracılığıyla saç derisine renklendirici madde verilir.

 

SMP Nedir?

Saç simülasyonu olarak da bilinen SMP,  saç ekimi yapılması için uygun olmayan ya da donör bölgelerinin zayıflığı nedeniyle yüksek saç yoğunluğu elde edilemeyen kişilere uygulanabilen bir saç dökülmesi çözümü olarak tanımlanabilir. 

 

SMP Kimler İçin Uygundur?

Scalp Micro Pigmentation (SMP) bölgesel saç dökülmeleri, alopesi, kellik gibi sorunlara çözüm sunan saç ekimi uygulaması sırasında kullanılan donör bölgenin yetersiz olması veya saç ekimi yapılmış ancak istenilen görünüm elde edilememiş kişilere uygulanan, cerrahi olmayan bir prosedürdür.

Uygulamanın amacı, kafa derisinde saç kökü varmışçasına bir görüntü oluşturmaktır. Saç ve kafa derisi arasındaki renk farkının minimize edilmesiyle daha açık renkte bir görünümün ortaya çıkması önlenir. Bu açıdan değerlendirildiğinde mikropigmentasyonun görüntüye dayalı geçici bir manipülasyon tekniği olduğu ifade edilebilir. Uygulamayla elde edilen sonuçlar ortalama 3 ila 4 yıl kalıcı olsa da bu süre kişinin cilt yapısına göre değişebilir.

 

SMP Nasıl Yapılır?

SMP yöntemi sabit derinlikte atış yapan devirli bir cihaz kullanılarak gerçekleştirilir. Bu cihaz aracılığıyla epidermisin yüzey kısmında gerçek saç köklerini taklit edecek mikro pigmentler işlenir. Mikro pigmentasyon işlemi sırasında saç köklerine ve kıl yapılarına benzer formlar kullanılarak dolgun ve doğal bir saç görünümü elde edilebilir. Saç simülasyonu işleminde dövme cihazlarından farklı olarak özel cihazlar kullanılır. Uygulama tek kullanımlık ve kişiye özel sterilize iğnelerle yapılır. SMP işlemi saç ekiminden sonra uygulanabileceği gibi saç simülasyonu yapılmış bir bölgeye saç ekimi yapılması da mümkündür. İşlem sırasında uygulama bölgesi lokal anestezik kremlerle uyuşturulduğundan hastanın konforu bozulmaz.

Mikro pigmentasyon uygulamasının dövme pigmentleri kullanılarak yapılması olası değildir. Çünkü dövme işleminde kullanılan iğneler derinin daha derin kısmına uygulama yapılmasını sağlar. Bu uygulamanın dövmeyle gerçekleştirilmesi pigmentlerin, derinin katmanları arasında dağılmasına ve koyu lekeler oluşmasına neden olabilir. Ayrıca dövme işleminde kullanılan kalıcı boyalar zaman içinde renk değiştirebilir. Bu durumda doğal saç görünümü bozulur. Saç simülasyonunda kullanılan boya doğallığı koruma özelliğine sahiptir. Bu boya vücut tarafından daha kolay absorbe edildiğinden zaman içinde pigmentler renk değiştirmez.

 

SMP Sonrası İyileşme Süreci

Uygulama sırasında herhangi bir yara ya da çizik oluşmadığından kişinin günlük yaşantısına devam etmesi mümkündür. Her seanstan sonra anında sonuç alınması mümkün olsa da son seans tamamlanmadan nihai sonuçlar görülemez. 

Uygulamadan sonra 2-3 saat şişlik ve kızarıklık yaşanabilir. Ancak bu yan etkinin süresi hastanın cilt yapısına göre farklılık gösterebilir. Hassas cildi olan kişilerde kızarıklığın birkaç gün sürmesi olasıdır. Birçok kişi iyileşme sürecinde kaşıntıyla karşı karşıya kalır. Enfeksiyon riskinden kaçınmak ve uygulamadan elde edilecek sonuçları riske atmamak için bölge kaşınmamalı ve kabuklar koparılmamalıdır.

SMP sonrası 4 gün saç yıkanmamalı ve tıraş edilmemelidir. Kafa derisinde aşırı terlemeye neden olabilecek aktivitelerden kaçınılmalıdır. Saç derisinde tahrişe neden olabileceğinden uygulamayı izleyen 10 gün ağır egzersizler yapılmamalıdır. Ayrıca 1 ay süreyle yüzme havuzu, sauna ve hamam gibi ortamlarda bulunulmamalı, sıcak suyla duş alınmamalıdır. Alınması gereken tüm bu tedbirlere ek olarak hekimler tarafından belirtilen süre zarfında güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmaması çok önemlidir.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.