Saç Ekimi

Tıraşsız Saç Ekimi

Kadınları da erkekleri de olumsuz yönde etkileyen saç dökülmesi stres, mevsim değişiklikleri, hormonal bozukluklar, demir eksiliği, aşırı kozmetik kullanımı ve pek çok farklı nedenden kaynaklanabilir. Travma ve yıkanma nedeniyle her gün belirli sayıda saç telinin dökülmesi normal bir durum olmasına karşın eğer saç dökülmesi ciddi boyutlardaysa saç ekimi yapılması gerekliliği ortaya çıkabilir.

Tıraşsız saç ekimi; saç ön çizgisinde, yalnızca tepe bölgede ya da kafanın çeşitli noktalarında genel bir seyreklik ya da kısmi dökülme durumunda en sık tercih edilen yöntemlerin başında gelir. Bu kapsamda saçlı donör bölgeden alınan saç kökleri seyrelmenin ya da dökülmenin olduğu bölgelere nakledilir.

Bu sayede çeşitli nedenlerde saçları seyrelen ya da saç kaybı yaşayan kişiler gür, sağlıklı ve doğal saçlara sahip olabilirler. Tıraşsız saç ekimi uygulanan kişiler iş ya da özel hayatlarında herhangi bir kesinti yaşamazlar. Saç ekimi yaptırdığını gizlemek ve imajını yenilemek için gereksinim duyduğu süreyi günlük yaşantısına ara vermeden tamamlamak isteye kişiler için tıraşsız saç ekimi etkili bir yöntemdir.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Nedir?

Tıraşsız saç ekimi, donör bölgenin ve saç ekimi yapılacak bölgenin tıraş edilmeden prosedürün tamamlandığı saç ekimi yöntemidir. Saç ekimi yaptırmak ama dış görünüşünü de korumak isteyen kişiler tarafından uygun yöntemlerden biridir. Tıraşsız saç ekimi uygulanan kişiler sosyal hayatlarına ve iş hayatlarına herhangi bir kesinti olmadan devam etme avantajını elde ederler.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Kimler İçin Uygundur?

Tıraşsız saç ekimi genellikle çok fazla saç kökü nakledilmesinin gerekmediği durumlarda tercih edilir. Çok büyük bir alanda ya da çok fazla saç kökü kullanılması gerekiyorsa tıraşsız saç ekimi tercih edilmez. Kişiye tıraşsız saç ekimi işleminin uygun olup olmadığına dair karar vermek için ekim yapılacak bölge, saç kökleri ve saç yapısı incelenmelidir. 3.000 greftten daha fazlasına ihtiyaç olması halinde tıraşsız saç ekimi uygun olmayabilir. 

Saçlarındaki açıklık çok fazla olmayan yani çok yüksek sayıda greft ihtiyacı bulunmayan kişilerin yanı sıra ara sıklaştırması yapılması gereken kişilere de tıraşsız saç ekimi yapılabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise uygulama yapılacak kişide yeterli donör alan bulunmasıdır. 

 

Tıraşsız Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Tıraşsız saç ekimi uygulamasının ilk adımı ense bölgesinde birer parmak kalınlığında ve yatay olarak iki şerit şeklinde tıraşlama yapılmasıdır. Donör bölge tıraşlandıktan sonra FUE tekniğiyle saç kökleri alınır. Safir FUE tekniği kullanılarak saç seyrelmesi ya da dökülmesi olan bölgeye ekim yapılır. Bunun için ekim yapılacak bölgeye özel safir uçlarla pürüzsüz ve çok küçük mikro kanallar açılır. Toplanan kanallar son derece titiz bir şekilde bu kanallara ekilir. Ekim sırasında saç köklerinin yapısı ve doğal çıkış yönü göz önünde bulundurulmalı ve buna uygun olacak şekilde ekim yapılmalıdır.

 

Tıraşsız Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Tıraşsız saç ekimi yönteminde saçın tamamı yerine yalnızca ensedeki donör bölge tıraş edildiğinden kişi saçlarının uzamasını bekleme gerekliliği hissetmez. Ancak uygulamadan sonra birkaç gün süreyle dinlenilmesi önerilir. Sağlıklı bir iyileşme süreci yaşanması için doktorun tavsiyelerine eksiksiz uyulmalıdır. Tıraşsız saç ekiminden sonraki ilk 3 gün uygulama bölgesine temasta bulunmamaya, bölgeyi kaşımamaya ve yatarken hafif dik bir pozisyon tercih etmeye özen gösterilmelidir.

Ekilen saç kökleri doğal bir süreç içerisinde büyür ve genellikle 3 ay içinde uzamaya başlar. Tıraşsız saç ekiminden ortalama 6 ay içinde gözle görülür bir farklılık meydana çıksa da uygulamanın nihai sonuçları genellikle 1 yıl sonra görülmeye başlar. 

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.