Yüz Estetiği

Yüz Germe

Yüz bölgesinde yaş alma, yer çekimi ve güneş ışınlarının zararlı etkileri sonucu birtakım değişiklikler ortaya çıkabilir. Kas tonunun azalması sonucu yaşanan anatomik değişimlerle birlikte, boyun ve çene bölgesinde sarkmalar meydana gelebilir. Cilt kurur, parlaklığını yitirir. Cilt altı yağ dokusu azalınca yumuşak dokular sarkar, cilt kırışıklıkları artar. Mimik kaslarının uzun yıllar kullanımı da ciltte çizgiler oluşmasına neden olur. Kolajen ve elastin üretimi azalınca cilt elastikiyetini ve diriliğini kaybeder. Tüm bu etkenler sonucu üzgün, yorgun ve yaşlanmış bir görünüm ortaya çıkar.

 

Yüz Germe Nedir?

Yüzdeki yaşlanma etkilerinin giderilmesi daha genç, sağlıklı ve dinç bir görünüm elde edilmesi amacıyla uygulanan estetik cerrahi prosedürüne yüz germe adı verilir. Alın, boyun ve yüz derisindeki sarkmalar ve düzensizlikler yüz germe ile giderilebilir. 

Yüz germe ameliyatı esnasında daha genç ve güzel bir görünüme sahip olunması için kaş kaldırma, burun estetiği ve göz kapağı estetiği de yapılabilir. Ayrıca hastanın ihtiyacı olduğu tespit edilirse yüzde bulunan ince kırışıklıkların giderilmesi amacıyla yağ ya da dermal dolgu enjeksiyonu, botoks ya da peeling prosedürleri uygulanabilir.

Günümüzde yüz germe etkisi sağlayan medikal estetik uygulamaların bulunduğu da bilinmektedir. Ancak ameliyatsız uygulamaların etki göstermesi için sarkmaların henüz belirginlik kazanmamış olması ya da minimal ölçüde bulunması gerekir. Aksi halde ameliyatsız uygulamalar ile hedeflenen görünüm elde edilemez. Yaşlanma belirtilerinin bariz hale geldiği noktada yüz germe ameliyatı tek seçenek haline gelir.

 

Yüz Germe Kimler İçin Uygundur?

Yüz ve boyun bölgesi derisinde sarkma başlayan ancak cilt elastikiyeti henüz tamamen kaybolmamış kişilere yüz germe ameliyatı yapılabilir. Yüz germe genellikle 40 yaş üzerindeki kişiler yüz germe estetiği için aday olarak kabul edilse de genetik ya da yapısal nedenlerle daha erken yaşlardaki hastalarda da yüz germe ameliyatı uygulanması gerekliliği oluşabilir. Ancak tüm estetik cerrahi prosedürlerde olduğu gibi yüz germe ameliyatının uygunluğu da kişi özelinde yapılan değerlendirme sonucu verilmesi gereken bir karardır. 

 

Yüz Germe Nasıl Yapılır?

Genel anestezi ya da intravenöz sedasyon altında uygulanan yüz germe estetiği erkeklere de kadınlara da uygulanabilir. Ameliyatın süresi kişi özelinde uygulanacak tekniğe ve prosedürün kapsamına göre değişiklik gösterebilir. Yüz germe uygulaması kapsamında yüz bölgesindeki cilt fazlası çıkarılır, cilt altındaki yüzün taşıyıcı sistemi yeniden şekillendirilerek gerilir. Özel dikişlerle yeni yerine dikilerek sabitlenir. 

Hasta özelinde gereksinim duyulması halinde yüze dolgunluk sağlanması için deri altına yağ dokuları yerleştirilebilir. Yağ dokularının içerdiği kök hücre dolayısıyla cilt elastikiyetinin artırılması mümkündür. Gerekli durumlarda yüz germe, kaş asma ve göz kapağı estetiği gibi prosedürlerle kombine edilebilir. Böylece tek anestezi alınarak yüzün genel görünümünü iyileştiren bir dizi değişim mümkün olabilir.

Mini yüz germe ameliyatı ise daha sınırlı bir bölümdeki deri kaldırılarak gerçekleştirilir. Genellikle çene kenarındaki ve boyun bölgesindeki deformasyonların giderilmesinde tercih edilir. 

 

Yüz Germe Sonrası İyileşme Süreci

Yüz germe estetiğinden sonra hafif düzeyde ağrı ve sızı hissedilebilir. Bu durumda basit ağrı kesicilerin kullanılması rahatsızlık hissinin giderilmesi için yeterlidir. Uygulama bölgesindeki morluk ve şişlikler çoğunlukla 1 hafta içinde düzelir. İyileşme sürecinin hızlandırılması için baş kalp seviyesinden yukarıda tutulmalı ve yarı oturur pozisyonda uyunmalıdır. Tuzlu gıdaların tüketimi minimize edilmeli ve bol su tüketilmelidir. Belirtilen süre boyunca ağır egzersizler yapılmamalı, güneş koruyucu kremler düzenli olarak kullanılmalı, kesinlikle güneş ışınlarına doğrudan maruz kalınmamalı, sauna ve buhar banyosundan kaçınılmalıdır.

Yüz germe ameliyatından sonraki hafta hem gece hem gündüz, sonraki iki hafta ise yalnızca geceleri maske takılmalıdır. Böylece cilt altında kan birikmesi önlenir, cildin yeni yerine kusursuz bir şekilde oturması sağlanır. 

Yüz germe ameliyatı ile yüzde 10 ila 20 yaş gençleşme etkisi elde edilebilir. Ancak yüz germe doğal yaşlanma sürecini durduramaz. Bu nedenle yaş almaya bağlı olarak zaman içerisinde ciltte bazı değişiklikler yaşanması mümkündür.

Sizi Arayalım Danışmanlarımız en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir.